zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

101. rocznica zaślubin Polski z morzem. Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem gen. Hallera

09:48, 10.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

– Zaślubiny Polski z morzem miały fundamentalne znaczenie gospodarcze dla odradzającej się Rzeczypospolitej. Zmartwychwstałe polskie państwo i umęczony zaborami naród zdobyły się na wielki wysiłek budowy własnego portu – powiedział Andrzej Duda. Prezydent w Pucku złożył wieniec przed pomnikiem gen. Józefa Hallera z okazji 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem.


Podziel się:   Więcej

– 101 lat temu miała tu miejsce chwila niezwykle podniosła - gen. Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem. To znaczy w istocie dokonał objęcia w posiadanie przez odradzającą się Rzeczpospolitą Polską wybrzeża Bałtyku. 147 kilometrów brzegu morskiego przejęła wtedy Polska w wyniku ustaleń Traktatu Wersalskiego i miało to dla odradzającej się Rzeczypospolitej znaczenie fundamentalne – powiedział prezydent.

Jak mówił, fakt ten miał fundamentalne znaczenie gospodarcze, choć Polska nie dostała wtedy żadnego znaczącego portu. – Ale to zmartwychwstałe polskie państwo i umęczony zaborami naród zdobyły się na wielki wysiłek budowy własnego, nowego, wielkomorskiego portu w Gdyni. Wcześniej na samym początku tym portem, który miała Rzeczpospolita był Puck, w którym właśnie jesteśmy – przypomniał Andrzej Duda.

– Dziś śnieg pada tak gęsto, że nie widać nawet zatoki, ale ona jest. Jest polska, jest polskie wybrzeże Bałtyku, jest polska Zatoka Pucka, jest wolna, niepodległa, suwerenna Rzeczypospolita, która dziś jest częścią wolnego świata, która należy do najważniejszych na świecie i najsilniejszych sojuszy, jak NATO, która jest dziś częścią Unii Europejskiej i która cieszy się szacunkiem i przyjaźnią sąsiadów - wskazywał prezydent.

Podkreślił również, że właśnie nad Bałtykiem, w Juracie od wtorku trwa spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. – Rozmawiamy o ważnych sprawach, o przyszłości, która mam nadzieję, że kiedy wreszcie uda nam się pokonać pandemię koronawirusa i kiedy przezwyciężymy wszystkie związane z tym trudności gospodarcze będzie bardzo dobrą przyszłością dla naszych krajów i narodów –powiedział.

„Szum Bałtyku – to najpiękniejszy hymn naszej państwowości”
 
 
 
...
 

Zaślubiny Polski z morzem

10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie do morza platynowego pierścienia, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii.

Dowódcy Frontu Pomorskiego podczas uroczystości w puckim porcie towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attaché wojenno-morski USA.

Obchody rocznicowe organizowane przez miasto rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10.00 w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uroczystości przeniosą się do portu rybackiego.

Na godzinę 16.00 w puckiej farze zaplanowano koncert „Z muzyką na skrzydłach wolności”.

Prezydent uczci rocznicę zaślubin Polski z morzem

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych