zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

15 stycznia kolejne wsparcie finansowe dla branż dotkniętych COVID-19

16:11, 08.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

15 stycznia br. kolejna transza pomocy trafi do branż hotelowej, gastronomicznej i fitness – przypomniał w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa.


Podziel się:   Więcej

– Branża fitness oraz wiele innych branż polskiej gospodarki czuje negatywne efekty związane z epidemią – to jest oczywiste. Nie chcielibyśmy w żaden sposób je ograniczać, niestety zmusza nas do tego epidemia koronawirusa – mówił podczas briefingu prasowego przed KPRM Müller,

Rzecznik rzadu powołał się m.in. na liczby dotyczące zachorowań i zgonów z powodu COVID-19.

Jak dodał, to nie jest tak, że rząd chce zamykać jakieś określone branże, tylko epidemia o charakterze światowym zmusza do podejmowania trudnych decyzji, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Czechach czy Stanach Zjednoczonych.

– Stąd też naszą odpowiedzią są kwestie związane z tarczami finansowymi. Branża fitness jest tą branżą, która również z tarczy antykryzowej oraz z tarczy finansowej korzysta, jeśli chodzi o pomoc PFR właśnie. 15 stycznia kolejna transza środków finansowych trafi do branży hotelowej, gastronomicznej, branży fitness – powiedział rzecznik rządu.Premier Morawiecki: Tarcze finansowe ochroniły miejsca pracy
 
 
 
...
 
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przypomniało w czwartek na Twitterze, że „od 15 stycznia 2021 r. ze wsparcia z Tarcza Finansowa PFR 2.0 będą mogły skorzystać firmy z dodatkowych siedmiu kodów PKD. Wśród nich m. in. branża eventowa, florystyczna i ślubna oraz drukarnie”.Morawiecki: Gospodarka ma szansę wrócić do stanu sprzed pandemii na przełomie 2021 i 2022
Rząd przyjął we wtorek uchwały ws. Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy Finansowej 1.0 PFR.

Jak informowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, w ramach Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm rząd chce kontynuować wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych przez sytuację związaną z COVID-19. Budżet programu wyniesie 13 mld zł.

Na program składają się: Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikrofirm o wartości 6,5 mld zł oraz Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm o wartości 6,5 mld zł.

Jak podkreślono, finansowanie w ramach programu będzie udzielane od 15 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r.

Aby uzyskać subwencję należy m.in. prowadzić działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD i odnotować „określony spadek obrotów”. Warunkiem umorzenia 100 proc. subwencji jest m.in: „kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej; utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP)”.


Premier: Nasz kraj czekają w tym roku wielkie wyzwania
Zgodnie z szacunkami Polskiego Funduszu Rozwoju z finansowania mogłoby skorzystać do 70 tys. przedsiębiorstw.

Według CIR przyjęte rozwiązania mają zapobiec znacznemu spadkowi przychodów i utracie płynności finansowej, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko utraty miejsc pracy i bankructw przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych przez sytuację związaną z pandemią COVID-19.

W ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm wsparciem zostało objętych ok. 40 branż - m.in. sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach; hotele i podobne obiekty zakwaterowania; restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne.

W wyniku konsultacji społecznych – jak informowało CIR – do programu dodano także nowe branże: „sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych; karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; produkcja pozostałych wyrobów z papieru i tektur; pozostałe drukowanie; działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku; introligatorstwo i podobne usługi; działalność agencji reklamowych; pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.


Müller: 15 stycznia ruszamy z kolejną tarczą finansową skierowaną do branży turystycznej

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych