zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

20-lecie rozszerzenia NATO. Uroczystości z udziałem prezydentów V4

11:12, 12.03.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także prezydentów: Czech – Milosza Zemana, Słowacji – Andreja Kiski oraz Węgier – Janosa Adera rozpoczęły się we wtorek przed południem w Pradze uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO.


Podziel się:   Więcej

20 lat temu w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pięć lat później do NATO przyjęto także Słowację.

Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Sojuszu podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w Independence 12 marca 1999 r.

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji jest jedną z osobistości zaproszonych na praskie święto. Razem z nią przyjechały inne osoby związane z ówczesnym kierownictwem NATO, a także przedstawiciele resortów obrony i dyplomacji.

Uroczystości na Zamku Hradczańskim, na których Polskę reprezentują m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, zainaugurował prezydent Czech. Następnie rozpoczęła się debata czterech prezydentów, po której przywódcy Polski, Czech, Węgier i Słowacji spotkają się z mediami.

– Uroczystości na Zamku Hradczańskim, w których oprócz prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier weźmie także udział zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller, będą dopełnieniem obchodów 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Poinformował on, że na marginesie praskich uroczystości Duda spotka się także z przewodniczącym Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radkiem Vondraczkiem.


Prezydent: Wejście do NATO oznaczało potwierdzenie suwerenności PolskiPrezydent po spotkaniu z szefem NATO: Realizujemy swoje zobowiązania sojusznicze
 
 
 
...
 
header("X-php: 103");
20 lat w NATO

Czechy wraz z Węgrami i Polską weszły do NATO 12 marca 1999 r. Słowacja została członkiem Sojuszu w 2004 r. razem z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Pakcie podczas szczytu w Madrycie w 1997 r.

Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w amerykańskim mieście Independence 12 marca 1999 r.

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji jest jedną z osobistości zaproszonych na praskie święto. Razem z nią mają przyjechać inne osoby związane z ówczesnym kierownictwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawiciele resortów obrony i dyplomacji.Szczerski: Musimy być przygotowani na to, że Rosja nie powróci do traktatu INF

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
28-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");