zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„28 czerwca to ostatni termin, by została utrzymana ciągłość na urzędzie prezydenta”

09:11, 02.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– 28 czerwca to jest ostatni termin, w którym mogą odbyć się wybory tak, aby została utrzymana ciągłość na urzędzie prezydenta RP – powiedział w wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma 9” został zapytany, czy wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca.

Data 28 czerwca to jest ostatni termin, w którym mogą odbyć się wybory tak, aby została utrzymana ciągłość na urzędzie prezydenta RP – ocenił minister.

Jak dodał tym terminem granicznym – upływa wówczas obecna kadencja prezydenta – jest 6 sierpnia, „w związku z czym kalendarz wyborczy wskazuje na to, że 28 czerwca, to może być ostatni termin, czy to jest ostatni termin, w którym wybory mogłyby się odbyć, żeby te terminy zostały dochowane”.

Dworczyk nawiązał też do przyjętej w poniedziałek wraz z poprawkami przez Senat ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich, wyrażając nadzieję, że bez żadnych przeszkód zostanie dokończony proces legislacyjny.


Dworczyk o wyborach prezydenckich: Mam nadzieję, że termin 28 czerwca zostanie dotrzymany
Senat przyjął ustawę wraz z poprawkami

Senat w poniedziałek późnym wieczorem przyjął 36 poprawek do ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego.

Wśród przyjętych poprawek jest m.in. ta zakładającą, że w kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i na zebranie podpisów, a także, że marszałek Sejmu określi kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW.

Inna z poprawek określa, że to PKW, a nie minister zdrowia będzie decydować, że na określonym terenie będą tylko wybory korespondencyjne.

Sejm ma się zająć poprawkami Senatu we wtorek po południu.


Senat przyjął ustawę wraz z poprawkami dot. wyborów prezydenckich 2020