zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

3 sierpnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN orzeknie ws. ważności wyborów

11:23, 29.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Na 3 sierpnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wyznaczyła termin posiedzenia w celu podjęcia uchwały ws. ważności wyborów prezydenckich – poinformował w środę zespół prasowy tego sądu.


Podziel się:   Więcej

Sąd Najwyższy nadal rozpatruje protesty wyborcze, których wpłynęło już łącznie ponad 5,8 tys. Jak dowiedziała się PAP do godz. 10.00 w środę sąd rozpatrzył 277 protestów.

– W przypadku 12 protestów sąd uznał zarzuty w nich zawarte za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów. Zarzuty 25 zostały uznane za niezasadne, a w odniesieniu do 240 protestów sąd postanowił pozostawić je bez dalszego biegu – przekazał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowy SN.

Jak już wcześniej informowano, w pierwszej kolejności rozpatrywane są protesty tzw. indywidualne, a w dalszej kolejności Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zajmie się protestami, w których zarzuty są tożsame i powtarzają się. „Takie protesty są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania” – wskazywał SN.

Michałowski we wtorek informował, że wydane już zostały pierwsze zarządzenia o połączeniu spraw do wspólnego rozpoznania.


Sąd Najwyższy rozpoznaje protesty wyborcze. Są pierwsze decyzje
Protest wyborczy mógł dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego w I turze 28 czerwca br., jak i w czasie ponownego głosowania w drugiej turze 12 lipca br.

Prawo wniesienia protestu przysługiwało przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej, pełnomocnikowi wyborczemu oraz wyborcy, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.

„Protest wniesiony przez osobę do tego nieuprawnioną (np. wyborca nieumieszczony w spisie wyborców, partia polityczna, zastępca przewodniczącego właściwej komisji wyborczej, stowarzyszenie, organizacja, itd.) zostanie pozostawiony bez dalszego biegu” – podawał SN.

Uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta Sąd Najwyższy podejmuje w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. SN rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW.


Część protestów wyborczych analizowana pod kątem połączenia do wspólnego rozpoznania

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych