zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

30 lipca dodatkowe posiedzenie Sejmu? Decyzja w środę

16:56, 23.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Na środę zaplanowano Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, które zdecydują, czy w przyszłym tygodniu, 30 lipca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Izby - poinformowała we wtorek PAP wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (PO-KO).


Podziel się:   Więcej

Posłowie mogą prawdopodobnie zająć się m.in. ewentualnymi poprawkami Senatu do przyjętej w piątek przez Sejm ustawy, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Podczas uchwalania ustawy przyjęta została poprawka klubu PO-KO dotycząca zasad uprawniających do tego świadczenia.

Projekt przedstawiony przez rząd przewidywał, że o dodatek będą mogły wnioskować osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi ona 1100 zł brutto. Poprawka PO-KO przyjęta przez Sejm przewiduje, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Dolniak powiedziała, że Sejm może też rozpatrzeć ewentualne poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie przeciwpożarowej, która zakłada m.in., że w tym roku Ochotnicze Straże Pożarne zostaną dodatkowo wsparte kwotą 82 mln zł. Pieniądze te będą mogły wykorzystać m.in. na organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych.

Nie jest wykluczone, że posłowie zajmą się również projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt zakłada obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego rozwiązania - które obejmą około 25 mln Polaków - mają obowiązywać od 1 października br.
Poczatek prac nad ustawą o OFE

Możliwe, że Sejm zajmie się też ustawą o Otwartych Funduszach Emerytalnych, ponieważ - jak oświadczył we wtorek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński - celem rządu jest, by została ona uchwalona jeszcze w tej kadencji i zaczęła działać od 1 listopada br.

Projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada, że środki, które do tej pory były środkami publicznymi staną się środkami prywatnymi. To - jak wynika z projektu - oznacza, że 15,7 mln członków OFE będzie musiało zdecydować, czy zgromadzone przez nich środki trafią na konta ZUS czy na Indywidualne Konta Emerytalne. Obecnie w OFE jest zgromadzonych ok. 162 mld zł, a średnie saldo na rachunku członka OFE to ok. 10 tys. zł.

Zgodnie z projektem, pieniędzy które z OFE trafią do ZUS, nie będzie można wypłacić jednorazowo w całości ani dziedziczyć (zostaną one zaliczone na poczet emerytury), natomiast te, które „przejdą” do IKE, będzie można „wyjąć” po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 i 65 lat - PAP) w jednej transzy lub w ratach. Będą one też dziedziczone.

Projekt zakłada, że ci którzy zechcą przenieść środki do ZUS, będą musieli to zadeklarować. Ci zaś, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić, bo operacja ta zostanie przeprowadzona automatycznie.