zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

30 mld zł ze środków unijnych przeznaczono na zdrowie na lata 2021-2027

15:09, 11.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Ponad 30 mld zł ze środków unijnych zostanie przeznaczone na zdrowie w ciągu najbliższych kilku lat - podał we wtorek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Pieniądze te mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy, funduszu REACT-EU i perspektywy finansowej na lata 2021-2027.


Podziel się:   Więcej

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, które było poświęcone m.in. temu, które postulaty przedstawiane podczas konsultacji społecznych zostały uwzględnione podczas formułowania komponentu „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” w Krajowym Planie Odbudowy.

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek grupy posłów. W imieniu wnioskodawców głos zabrała posłanka Monika Wielichowska (KO), która pytała o deklaracje, że w KPO sektor zdrowia będzie traktowany priorytetowo.

– Patrząc na KPO i podział środków na różne komponenty, nie sposób nie zauważyć, że ochrona zdrowia została potraktowana nieco po macoszemu. Patrząc na kwoty, można dostrzec, że priorytetem rządu z pewnością nie jest – oceniła. – Choć pandemia odsłoniła, jak bardzo chora jest polska służba zdrowia, to na ochronę zdrowia przeznaczonych ma zostać jedynie ok. 7,5 proc. całej kwoty z Krajowego Planu Odbudowy – dodała.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski swoją odpowiedź zaczął, od tego, że „chciałby stanowczo zaprzeczyć tezie, że zdrowie nie zostało potraktowane priorytetowo”.

Senacka komisja zdrowia za zmianami w nowelizacji dotyczącej subwencji oświatowej i szczepień w aptekach
Dowodzą tego, jak przekonywał obszary wsparcia i kwoty, nie tylko w Krajowym Planie odbudowy, ale szerzej, także z innych unijnych źródeł m.in. funduszu REACT–EU i perspektywy finansowej na lata 2021–2027.

Rozpatrując to w sposób łączny, na zdrowie w ciągu najbliższych kilku, pięciu, sześciu lat trafi ponad 30 mld zł środków unijnych. W stosunku do chociażby ostatniej perspektywy unijnej, gdzie mieliśmy ok. 13 mld zł, to dwu i półkrotnie więcej niż w poprzedniej sześciolatce – podał Gadomski.

– Jeśli spojrzymy na poszczególne komponenty, to same środki z Krajowego Programu Odbudowy, gdzie alokacja łączna zdrowia to 21 mld zł, to w stosunku do wszystkich środków, które są dzisiaj w KPO, ponad 13 proc. łącznej alokacji – dodał.

Buda: Nawet jak jest dużo środków, potrzeb jest jeszcze więcej


Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda ocenił, że zaprezentowane finalnie ustalenia są optymalne. Odnosząc się zaś do kwestii priorytetów stwierdził, że „nawet jak jest dużo środków, potrzeb jest jeszcze więcej”.

– Gdybyśmy mieli ująć kwestię, jak poważnie potraktowaliśmy służbę zdrowia, to wartości, które pokazujemy, skala środków alokowanych na ten cel pokazuje, jak ważna była dla nas służba zdrowia i jak wiele oczekujemy po Krajowym Planie Odbudowy, jeśli chodzi o wsparcie służby zdrowia – przekonywał Buda.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
31-01-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych