zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

30-lecie V4. Szczerski o błędach i wyzwaniach stojących przed Grupą Wyszehradzką

21:22, 09.02.2021;   autor: msies;   źródło: tvp.info

Prezydenci Polski, Węgier, Słowacji i Czech zainaugurowali obchody jubileuszu 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. – To „wspólnota losu i wspólnota aspiracji”, dlatego możemy tak na siebie liczyć – powiedział w TVP Info sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, cytując słowa Andrzeja Dudy.


Podziel się:   Więcej

We wtorek w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie rozpoczął się dwudniowy szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, inaugurujący obchody 30-lecia Grupy. Wzięli w nim udział prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader.

Sukcesy i wyzwania Grupy Wyszehradzkiej w UENa antenie TVP Info sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Szczerski mówił, że pierwszego dnia szczytu prezydenci mówili przede wszystkim o przyszłości V4.

– Jeśli będziemy solidarni, będziemy się razem wspierać, będziemy nadawać ton polityce europejskiej – dodał polityk. Wskazywał m.in. na sukces negocjacji nad budżetem europejskim i zaznaczył, że to dzięki współpracy udało się ostatecznie ukształtować ten kompromis.

Zdaniem Szczerskiego, w trudnych miesiącach epidemii COVID-19 pokazaliśmy, że jesteśmy krajami, które radzą sobie bardzo dobrze i potrafią być motorem napędowym europejskiej gospodarki.

Gospodarki środkowoeuropejskie „będą najszybciej odrabiającymi straty” po pandemii
 
 
 
...
 
– Ale prezydenci mówili też o skutkach społecznych pandemii, które odczuwają nasze społeczeństwa. Prezydenci zwracali uwagę, że trzeba patrzeć nie tylko na wskaźniki gospodarcze – zaznaczył Szczerski.

Zacytował przy tym słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który określił Grupę Wyszehradzką jako „wspólnotę losu i wspólnotę aspiracji”.

Kryzys w czasach rządów PO– Grupa Wyszehradzka była w pewnym kryzysie, zwłaszcza za rządów PO w Polsce. Platforma mówiła, że region jest bezwartościowy, próbowała się dokleić do Niemiec i tak budować swoją politykę europejską. Poobrażaliśmy wszystkich dookoła i próbowaliśmy siłowo cały region odepchnąć. To był tak katastrofalny błąd w polityce zagranicznej, że trzeba było naprawdę dużego politycznego zwrotu, jaki nastąpił w 2015 roku, żeby te wszystkie błędy i skutki odwrócić – ocenił Szczerski.

Podkreślając działania prezydenta Dudy i rządu PiS na arenie międzynarodowej, prezydencki minister wskazał, że aktualnie możemy opierać się na „znakomicie współpracującej w UE Grupie Wyszehradzkiej, wschodniej flance NATO oraz Trójmorzu, które buduje infrastrukturę od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk”.

Prezydenci państw V4 odsłonili pamiątkową tablicę z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych