zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

40 mln zł na Klinikę „Budzik”. „Nie mam wątpliwości, jak potrzebna jest ta inwestycja”

13:55, 20.03.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Nie mam wątpliwości co do tego, jak ważna i potrzebna jest ta inwestycja – mówiła w środę o Klinice „Budzik” dla dorosłych pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która budowę placówki objęła honorowym patronatem. Wcześniej min. Zbigniew Ziobro poinformował, że resort z Funduszu Sprawiedliwości przekazuje 40 mln zł i na sfinansowanie kliniki „Budzik” dla dorosłych.


Podziel się:   Więcej

W Ministerstwie Sprawiedliwości w środę odbyła się uroczystość podpisania umowy między Funduszem Sprawiedliwości a Fundacją „Akogo?” na sfinansowanie budowy Kliniki Budzik dla dorosłych na terenie Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Oprócz pierwszej damy w wydarzeniu uczestniczyli prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk i szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Pierwsza dama podkreśliła, że nie ma wątpliwości co do tego, jak ważna i potrzebna jest ta inwestycja. – Zwłaszcza zważywszy na liczbę osób w śpiączce, oczekujących na pomoc – wskazała. Podkreśliła też, że dotacje z Funduszu Sprawiedliwości pozwolą zarówno na budowę kliniki, jak i jej wyposażenie.

Zdaniem Kornhauser-Dudy dzięki nowej klinice Fundacja „Akogo?” będzie mogła rozszerzyć świadczenie swoich usług na rzecz potrzebujących. Jak zauważyła, fundacja Ewy Błaszczyk robi to z dużym powodzeniem od 2013 roku, kiedy uruchomiono Klinikę „Budzik” dla dzieci w Międzylesiu. Przypomniała również, że od 2016 roku działa Klinika „Budzik” dla dorosłych w szpitalu w Olsztynie.

– Bardzo się cieszę, że mogłam objąć honorowym patronatem to niezwykłe przedsięwzięcie, zwłaszcza, że mogłam niejednokrotnie przekonać się o skuteczności działań prowadzonych przez fundację. Są to działania różnego rodzaju, to nie jest tylko rehabilitacja, ale to jest także wspieranie medycyny, wspieranie nauki – powiedziała małżonka prezydenta.
 
 
 
...
 
Swoim patronatem chciała dać wyraz, jak mówiła, „niekwestionowanemu poparciu” dla idei, jaka przyświeca Fundacji „Akogo?”. Podkreśliła, że o sensie i potrzebie działań fundacji przekonane były także jej poprzedniczki – prezydentowe Maria Kaczyńska i Anna Komorowska, które wspierały m.in. budowę kliniki w Międzylesiu. – Ja się bardzo cieszę, że również ja mogę kontynuować tę dobrą tradycję – zaznaczyła.

Podpisanie umowy pierwsza dama oceniła jako „zwieńczenie wysiłków” Fundacji „Akogo?”. Złożyła przy tym gratulacje prezes fundacji i pracownikom. – To bardzo ważne, a także imponujące, że udało się państwu zebrać wokół tej szczytnej idei tak wielu ludzi dobrej woli, dobrego serca – powiedziała, zwracając się do przedstawicieli fundacji.

Kornhauser-Duda wyraziła oczekiwanie, że nowa klinika wesprze pacjentów tak, by mogli wrócić do zdrowia i do sprawności, a tym samym dołączyć do 54 już wybudzonych dzieci i 12 dorosłych. Jeden z wybudzonych Krzysztof Fogel wziął udział w uroczystości.

– Trzymam mocno kciuki za tę inicjatywę i życzę powodzenia” – zakończyła pierwsza dama.
Ziobro: przekazujemy 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na klinikę „Budzik”

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że z Funduszu Sprawiedliwości przekazane zostanie 40 mln zł na sfinansowanie kliniki. – Spotykamy się dzisiaj, by przypieczętować niezwykle ważną decyzję, jaką jest przekazanie przez Fundusz Sprawiedliwości kwoty 40 mln zł na tak bardzo wyczekiwaną przez wielu klinikę „Budzik” dla dorosłych – oświadczył.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że Fundusz Sprawiedliwości powołany jest m.in. po to, aby nieść pomoc osobom cierpiącym, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej ze względu na splot losowych zdarzeń i wypadków. – Fundusz Sprawiedliwości jest powołany też, by nieść im pomoc, pomóc wrócić do normalnego życia, ale też pomóc rodzinom. Teraz te rodziny mają wsparcie dzięki wielkiej pasji i sercu, które wkłada w tę fundację Ewa Błaszczyk – zaznaczył Ziobro.

Minister wyraził też nadzieję, że pieniądze z funduszu sprawiedliwości zasądzane od przestępców zostaną przekazane „na mądry, dobry cel”. – Chciałbym zapewnić, że jest to decyzja ze wszech miar słuszna, jeżeli osoby, które popełniły czyn, za który mogą odpokutować, jeżeli przeznaczają pośrednio za sprawą naszych decyzji pieniądze, aby ratować życie i zdrowie osób, które często straciły zdrowie i życie – dodał Ziobro.
Błaszczyk: będziemy się mogli skupić na szybkiej budowie i jak najszybszym przyjmowaniu pacjentów

– To jest fantastyczna wiadomość, bo naprawdę będziemy się mogli mocno skupić na szybkiej budowie i przyjmowaniu jak najszybszym pacjentów” – oceniła szefowa Fundacji „Akogo?”, aktorka Ewa Błaszczyk. Podziękowała pierwszej damie za honorowy patronat nad przedsięwzięciem i ministrowi sprawiedliwości za to, „że możemy się spotkać powtórnie i podpisać umowę” o przekazaniu 40 mln z Funduszu Sprawiedliwości.

Błaszczyk podkreśliła, że „jest taka ogromna potrzeba, ponieważ w tej chwili 600 osób czeka np. w Olsztynie (od 2016 roku działa tam Klinika „Budzik” dla dorosłych – PAP. Złożyli swoje podania, żeby się tam dostać. Jest osiem miejsc”. Dodała, że „za chwilę będziemy wspólnie działać, aby na Dzień Pacjenta w Śpiączce 18 kwietnia powiększyć ilość miejsc w Olsztynie do 15”, bo – jak podkreśliła – tak mówi program wybudzania ludzi ze śpiączki w fazie B. „To jest istotne w międzynarodowych komunikatach” – dodała.

Szefowa fundacji powiedziała, że działania prowadzone są dwutorowo: będzie to Klinika „Budzik” dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie oraz działalność naukowo–badawcza. „Przed nami bardzo poważne badania światowe, które będą pierwsze na świecie, jeśli chodzi o śpiączkę i komórkę neuralną pozyskiwaną z poronień naturalnych. To takie dwa filary” – podkreśliła.

Podziękowała „wszystkim ludziom, którzy wykazują tak nieprawdopodobną empatię i dobrą energię, którą bardzo czuję”. „Odbieramy to w fundacji i to nam daje niesłychanie dużo siły – pani prezydent dotknęła tego tematu. To jest naprawdę ogromna, ogromna siła. Staramy się przerobić te straszne rzeczy na coś pozytywnego, na coś co rozświetla wszystkich dookoła”.

Klinika „Budzik” dla dorosłych

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Fundacja „Akogo?” otrzyma na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości ponad 37 mln zł. Wzorcem Kliniki „Budzik” dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację „Akogo?” Klinika „Budzik” dla dzieci. Pomoc w niej znajdą dorośli, którzy zapadli w śpiączkę.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
16-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych