zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

50 mln zł w konkursie KPRM na projekty polonijne

14:28, 30.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Od poniedziałku do 30 grudnia można zgłaszać oferty w organizowanym przez KPRM konkursie na projekty polonijne; do rozdysponowania jest 50 mln zł – poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.


Podziel się:   Więcej

– Rozpoczęcie naboru ofert będzie miało miejsce 30 listopada 2020 roku, a więc w tym momencie rozpoczyna się nabór ofert polonijnych, a wiec otwierają się wrota w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dla wszystkich organizacji, które chciałyby być pośrednikiem w realizacji zadań państwa polskiego poza granicami kraju dla Polonii – powiedział Dziedziczak na konferencji prasowej w poniedziałek.

Zakończenie naboru nastąpi 30 grudnia 2020 roku a 26 lutego 2021 roku zostaną ogłoszone wyniki konkursu - poinformował pełnomocnik rządu ds. Polonii. W konkursie organizowanym przez kancelarię premiera, zaznaczył Dziedziczak, do podziału będzie 50 mln zł.

Oferty można składać przez generator ofert dostępny na stronie internetowej www.polonia.gov.pl. – powiedział Dziedziczak na konferencji prasowej w poniedziałek.

Jak mówił, dodatkowe 45 mln zł to wspólne wydatki na cele polonijne będące w dyspozycji MSZ, MEN i MKiDN. – Tutaj jest kilka ważnych projektów, ze słynnym projektem Telewizji Polskiej w Wilnie na czele, na który idzie 10 mln zł – zaznaczył.


„Polska jest także w nas”. Dworczyk podziękował Polonii za pielęgnowanie polskości
 
 
 
...
 
Dziedziczak poinformował ponadto, że wiosną zostanie ogłoszony przez KPRM kolejny konkurs na projekty dotyczące organizacji wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży polonijnej, z pulą środków w wysokości 5 mln zł. Dodał, że takie przesuniecie ogłoszenia konkursu jest spowodowane epidemią koronawirusa.

– W tej chwili trwa już konkurs na infrastrukturę polonijną, czyli budowanie Domów Polskich, ich remontowanie, czyli inwestowanie w nieruchomości polonijne. Ten konkurs jest organizowany przez MSZ. Suma środków dostępnych w ramach tego konkursu do 13 mln 300 tys. zł. termin składania ofert jest do 18 grudnia – powiedział Dziedziczak.

W konkursie organizowanym przez KPRM na projekty polonijne, który rusza w poniedziałek, oferty mogą składać fundacje, stowarzyszenia, podmioty kościelne zarejestrowane w Polsce.

– Jeśli ktoś za granicą chciałby zdobyć środki na działalność polonijną w swoim kraju (...) zawsze zgodnie z polskim prawem potrzebny jest pośrednik, a więc fundacja, stowarzyszenia lub inny podmiot wymieniony w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – powiedział pełnomocnik rządu.


Premier: Polska to 60 mln Polek i Polaków żyjących na całym świecie
Dziedziczak poinformował, że wnioski składane w konkursie powinny dotyczyć jednego z sześciu obszarów: edukacja polonijna (do wykorzystania w tym obszarze jest 17 mln zł), budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne (5 mln zł), działalność mediów polonijnych (12 mln zł), rozwijanie struktur organizacyjnych Polonii na świecie (8 mln zł), wydarzenia polonijne oraz pomoc charytatywna skierowana w szczególności do Polaków na Wschodzie i w Ameryce Południowej.

Jeśli chodzi o zasady współpracy – mówił pełnomocnik rządu ds. polonii – to partnerstwo, efektywność, uczciwa konkurencja i jawność. – Zasada partnerstwa to m.in. konsultacje społeczne regulaminu konkursu, które się odbyły przed ogłoszeniem konkursu, które zainspirowały nas do wielu zmian w regulaminie – powiedział Dziedziczak.


„Polska o was zawsze pamięta”. Życzenia pary prezydenckiej dla Polonii
Jeśli chodzi o zasadę efektywności – mówił – chodzi m.in. o to, że szanse na dotacje mają projekty „mające konkretne rezultaty” dla społeczności polskiej za granicą. Zgodnie z zasadą uczciwej konkurencji oferty będą oceniane przez komisję konkursową złożonej z przedstawicieli KPRM oraz organizacji pozarządowych.

– Chcemy aby ta ocena była wsparta opiniami niezależnych ekspertów oraz właściwych ministerstw i palcówek zagranicznych. W regulaminie konkursu ustaliliśmy zasady przyznawania dotacji, w szczególności kryteria wyboru projektów oraz wagi tych kryteriów – powiedział Dziedziczak.

Zgodnie z zasadą jawności – mówił pełnomocnik rządu – każda złożona oferta będzie miała kartę oceny, w której zostanie umieszczona ilość punktu potrzymanych przez dany projekt w poszczególnych kryteriach.

Dziedziczak zaznaczył, że KPRM będzie też oferować współpracę na zasadzie projektów dwuletnich. Ponadto – mówił Dziedziczak – zostanie wybrany pozarządowy operatora, który będzie zlecał realizację małych projektów. Jak mówił, chodzi o to, by na małe, lokalne projekty do 7 tys. „nie trzeba było organizować wielkiego konkursu”.


Senacka debata ws. przesunięcia pieniędzy na Polonię z Senatu m.in. do KPRM

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych