zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

500 plus także na pierwsze dziecko. Prezydent podpisał nowelizację

15:56, 16.05.2019;   autor: msies, akune;   źródło: PAP

– Kolejne pieniądze budżetowe trafią bezpośrednio do polskich rodzin wychowujących dzieci - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, po złożeniu podpisu pod ustawą rozszerzająca program Rodzina 500 plus. Każda rodzina wychowująca dziecko otrzyma wsparcie od państwa - akcentował.


Podziel się:   Więcej

– Zawsze mówię, że jednym z najważniejszych celów, jakie stawiałem sobie ubiegając się o urząd prezydenta było to, by jakość życia zwykłej polskiej rodziny podniosła się w wyniku działań, które razem - wierzyłem w to głęboko - z większością parlamentarną i rządem, jako prezydent będą mógł prowadzić – powiedział prezydent.

– Zawsze mówię, że jeśli będę mógł usłyszeć na koniec swojej prezydenckiej służby, od zwykłej polskiej rodziny, że ta jakość życia się podniosła, że jest lepiej, że żyje im się bezpieczniej, spokojniej, że są krótko mówiąc bardziej zamożni, że żyją wygodnie, to uznam, że główny cel, jaki mi przyświecał został zrealizowany – dodał.

Andrzej Duda ocenił, że podpisana przez niego ustawa „przybliża do celu, który sobie postawił i który stara się realizować”.

– Kolejne pieniądze budżetowe trafią bezpośrednio do polskich rodzin wychowujących dzieci. Ta ustawa to rozszerzenie słynnego świetnie sprawdzającego się programu 500 plus, zniesienie progów dochodowych. Teraz 500 plus będzie się zaczynało od pierwszego dziecka. Każda rodzina wychowująca dziecko, wychowująca dzieci to wsparcie ze strony państwa otrzyma – powiedział prezydent.
 
 
 
...
 
„To sprawa państwa, żeby dzieci były wychowywane w bezpieczeństwie socjalnym”

– Dzieci to dobro narodowe. To sprawa państwa, żeby były wychowywane jak najlepiej, w bezpieczeństwie socjalnym i żeby nie żyły w biedzie – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent po podpisaniu ustawy wskazywał, że „różnie różni komentują ten wielki program, jakim jest 500 plus”. Zaznaczył jednocześnie, że świadczenia, które wspierają rodzinę, są „standardem w państwach na zachodzie Europy”. – Jeżeli chcemy podążać w tym samym kierunku, to tego typu świadczenia muszą być – podkreślił.

Andrzej Duda mówił również, że „rodzina, wychowanie dzieci jest niezwykle ważnym elementem polityki państwowej”. – Dzieci to dobro narodowe, to nie tylko i wyłącznie prywatna sprawa rodziców, to także sprawa państwa, żeby były dzieci, żeby były przyszłe pokolenia i żeby te dzieci były wychowywane jak najlepiej, w bezpieczeństwie socjalnym i żeby nie żyły w biedzie – przekonywał.

Prezydent wyraził opinię, że program 500 plus zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. – Jeżeli spojrzymy na statystyki, choćby biedy, ubóstwa wśród dzieci, to nastąpiła rewolucyjna zmiana – ubóstwo zostało zredukowane o ponad 90 proc. – zauważył. Jak dodał, „można powiedzieć, że w jakimś sensie stał się cud”.

– Chciałbym podkreślić, że to nie jest żadna jałmużna. To udział państwa polskiego w wychowywaniu dzieci, dbanie o dobro narodowe, jakim są dzieci – powiedział prezydent Duda. Wyraził jednocześnie zadowolenie, że świadczenie 500 plus będą otrzymywały rodziny, które wychowują dzieci, ale także instytucje, takie jak domy pomocy społecznej lub instytucje opiekuńczo-wychowawcze.

Prezydent wskazał również, że „znakomita większość polskich rodzin dobrze wykorzystuje te dodatkowe środki – dzieci mają dodatkowe zajęcia, dodatkowe lekcje, jeżeli trzeba, i mogą wyjeżdżać na wakacje, co w wielu domach dawniej było niemożliwe”. – Dzisiaj to wszystko się dzieje – zaznaczył.Premier: Apeluję do wszystkich o poparcie rozszerzenia programu Rodzina 500 plus
„Chcemy budować silną polską rodzinę”

– Chcemy budować silne państwo, chcemy budować silną polską rodzinę. Ale budujemy je po to, żeby było dla następnych pokoleń – powiedział prezydent Andrzej Duda/

Jak podkreślił prezydent dzięki temu programowi „będzie może łatwiej podjąć tę decyzję, o tym, żeby to dziecko mieć”. – Państwo bierze na siebie część tej wielkiej odpowiedzialności za wychowanie dzieci, tego wielkiego dzieła, które realizują rodzice, a które dla państwa jest tak ogromnie istotne – zaznaczył.

Duda wyjaśnił, że docierało do niego wiele próśb o rozszerzenie programu 500 plus. – Na moich spotkaniach bardzo często słyszałem głosy w tej sprawie: „My mamy tylko jedno dziecko i nie otrzymujemy wsparcia, a nie żyje nam się na wysokim poziomie, życie jest trudne, ledwo wiążemy koniec z końcem”. Teraz będzie. Zachęcam młodych, żeby przyjrzeli się temu programowi, bo dzieci są nam bardzo potrzebne. Chcemy, żeby następowało - jak to mówią - zastępstwo pokoleń, żeby rosło kolejne pokolenie, żebyśmy dzieci w Polsce mieli jak najwięcej, żebyśmy odwrócili negatywne trendy demograficzne – mówił.

Poprosił posłów i senatorów o „przyjrzenie się” prezydenckiej ustawie o Centrach Usług Społecznych. – Ona się bezpośrednio wiąże z tym 500 plus, a więc i wszystkimi programami wspierania rodziny, takimi jak 300 plus – wyprawka do szkoły, takimi jak program, który wspiera budowę żłobków, takimi jak program, który wspiera wydawanie dzieciom posiłków – zaznaczył Duda.


Senatorowie debatowali o noweli programu Rodzina 500 plus
Program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci

Zgodnie z rządową nowelizację ustawy prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Wnioski o świadczenie można składać od 1 lipca. Program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci.

Rozszerzenie programu Rodzina 500 plus także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).


Senacka komisja za ustawą ws. rozszerzenia programu Rodzina 500 plus
Wnioski w formie papierowej lub elektronicznej

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej - od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej - od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć „swój” wniosek o świadczenie.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.).

Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.


Rafalska: w polityce wobec rodzin kierujemy się wiarygodnością i konsekwencją

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych