zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„75 lat od ich pełnej poświęcenia walki, otrzymują należny im hołd”

23:21, 24.08.2019;   autor: msies;   źródło: IAR

Tablicę poświęconą żołnierzom Batalionu Strzelców Podhalańskich odsłonięto we wsi Coudehard w północnej Francji. Wmurowano ją w ścianę miejscowego kościoła. W kompleksie pamiątkowym Mont-Ormel odsłonięto z kolei tablicę biograficzną gen. Stanisława Maczka. Ufundowała ją lokalna społeczność.


Podziel się:   Więcej

Uroczystości były częścią obchodów 75-tej rocznicy bitwy pod Falaise, w której uczestniczyła 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. „Cieszę się, że po dziś dzień, 75 lat od Ich pełnej poświęcenia walki, otrzymują należny im hołd. Że przed poświęconymi Im monumentami pochylają głowy wolni Polacy, Francuzi, Holendrzy i Amerykanie” - napisał prezydent o polskich kombatantach. Przedstawiciele lokalnych władz złożyli kwiaty przed pomnikiem generała Maczka.

W polskiej tradycji wojskowej wzgórze Mont-Ormel nazywane jest Maczugą. Rozciąga się z niego rozległy widok na dolinę, w której alianci zamknęli w kotle hitlerowskie dywizje pancerne i piechoty. Pancerniacy generała Maczka, którego dywizja wchodziła w skład korpusu kanadyjskiego, pomimo trudnej sytuacji wynikającej z bezustannych ataków wroga zamknęli wojska niemieckie w okrążeniu. Przypomina o tym czołg z orłem, stojący na wzgórzu.
Bitwa pod Falaise

Bitwa pod Falaise została stoczona w dniach 7-21 sierpnia 1944 roku w ramach operacji „Overlord”. Doprowadziła do przełamania obrony niemieckiej w Normandii i wyjścia aliantów na linię Sekwany, a później Renu.

Polska 1 Dywizja Pancerna, która miała duży udział w odniesieniu zwycięstwa, wzięła 5113 jeńców (spośród około 40 tys.), zniszczyła 55 czołgów, 44 działa polowe, 38 samochodów pancernych i 207 pojazdów mechanicznych, tracąc przy tym 656 poległych i rannych w pierwszej fazie bitwy (do 12 sierpnia) oraz 325 zabitych, 1002 rannych i 114 zaginionych w kolejnym okresie. Zniszczeniu uległo też około 80 czołgów.