zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

75. sesja Zgromadzenia ONZ. Usłyszymy wystąpienie prezydenta Dudy

08:57, 23.09.2020;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

Prezydent Andrzej Duda będzie jednym z kilkunastu przywódców, którzy wystąpią dzisiaj na dorocznym szczycie ONZ. Z powodu pandemii koronawirusa światowi liderzy nie przyjechali w tym roku do siedziby Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Ich przemówienia zostały wcześniej nagrane w krajach ojczystych i są odtwarzane na sali obrad.


Podziel się:   Więcej

Z powodu pandemii koronawirusa wszyscy światowi przywódcy pozostali w swoich krajach. Podczas sesji ONZ nie ma więc miejsca na spotkania bilateralne i konferencje, które zawsze towarzyszyły obradom.

75. debatę Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych otworzy sekretarz generalny tej organizacji Antonio Guterres. Po nim tradycyjnie wystąpią przywódcy Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Donald Trump nagrał swoje wystąpienie w poniedziałek. Według nieoficjalnych informacji, duża jego część będzie poświęcona zagrożeniu ze strony Chin oraz Iranu.

W pierwszej części debaty przemawiać będą między innymi przywódcy Chin, Iranu oraz Francji. Planowane jest także wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina, który zwykle nie występował na sesjach ONZ.

Prezydent na sesji ONZ: Polska walczy o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi
Prezydent Duda o międzynarodowej solidarności

Wystąpienie polskiego prezydenta zostało zaplanowane na popołudniową sesję w Nowym Jorku, czyli na późny wieczór polskiego czasu. Dyplomaci zapowiadają, że Andrzej Duda będzie mówić o głównych wyzwaniach polityki międzynarodowej.

Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadał, że przemówienie będzie poświęcone międzynarodowej solidarności. – Jak zaznaczył, według prezydenta kluczem do rozwiązania problemów współczesnego świata – i tych wynikających z pandemii koronawirusa oraz jej następstw gospodarczych czy społecznych, jak i tych wynikających z pogarszających się stosunków między państwami w naszym regionie i w innych miejscach na świecie, a także tych związanych z klimatem i potrzeba ochrony środowiska – jest pojęcie solidarności, współodpowiedzialności, współdziałania i rozumienia nawzajem swoich potrzeb – mówił Krzysztof Szczerski.

– Grozi nam, że po kryzysie związanym z pandemią będziemy jeszcze bardziej podzieleni niż dotychczas byliśmy; bogaci będą jeszcze bogatsi, biedni będą jeszcze biedniejsi - z powodów zdrowotnych i następstw gospodarczych pandemii popadną w jeszcze większą biedę - powiedział Szczerski. Jak zaznaczył prezydent Duda w swoim wystąpieniu w środę w ONZ będzie apelował o współdziałanie, by ten scenariusz się nie zrealizował.

– Do tego potrzebna jest międzynarodowa solidarność; przekonanie, że trzeba się dzielić i pomagać sobie w tej trudnej sytuacji, a nie wykorzystywać jej do budowania swojej przewagi konkurencyjnej - powiedział minister. Dodał, że Polska jest przykładem kraju, który realizuje ten postulat, m.in. poprzez wysyłanie misji medycznych do krajów, które tego potrzebowały w tym do Włoch i USA.

Odnosząc się do relacji między państwami Szczerski zaznaczył, że obecnie zamrożone konflikty w wielu miejscach na świecie „wydają się być dużo trudniejsze do rozwiązania”. – Mamy też pewne sygnały nadziei, jak to co dzieje się dziś pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi, co pokazuje, że świat może być budowany na nowo. Ale to wymaga solidarności; to musi być dialog i poszukiwanie wspólnych rozwiązań - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Zapowiedział też, że „prezydent będzie się bardzo jasno i mocno upominał o prawa człowieka na Białorusi”. Jak dodał, polski prezydent będzie apelował do Rady Praw Człowieka, by zajęła się kwestią Białorusi. – Dobrze, że tak się stało, że jest mandat dla Wysokiej Komisarz, by zajmować się kwestią Białorusi w sposób szczególny - mówił Szczerski.

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła w piątek rezolucję w sprawie Białorusi, przyznając Wysokiej Komisarz ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet mandat do zbadania sytuacji i przedstawienia raportu przed końcem roku.

Za tydzień polski prezydent ma też wygłosić przemówienie na spotkaniu w ONZ poświęconemu bioróżnorodności. Jest to jedna z imprez towarzyszących Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych. Również w tym przypadku na sali obrad zostaną odtworzone nagrane wcześniej przemówienia polityków.

Prezydent weźmie udział w 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
30-10-2020
  • Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, min.zdrowia Adama Niedzielskiego i doradcy premiera ds.. COVID-19 Andrzeja Horbana
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych