zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

818 straconych szczepionek. „Ta wysoka liczba nas martwi”

08:27, 14.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie ograniczamy żadnych zamówień na szczepionki składanych przez szpitale, zamówienia wpływają do nas i są natychmiast realizowane. Podobnie system dystrybucji szczepionek będzie obsługiwał zamówienia weekendowe – oświadczył w środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski podczas wspólnej konferencji z szefem KPRM Michałem Dworczykiem i podsekretarz stanu Anny Goławskiej. – Na tę chwilę mamy zaraportowanych w systemie 818 straconych szczepionek, ta bardzo wysoka liczba strat nas martwi - podkreślił.


Podziel się:   Więcej

Michał Kuczmierowski poinformował podczas konferencji prasowej, że dotąd do Polski przyjechało 1 051 830 szczepionek przeciw COVID-19. W magazynach ARM przechowywanych jest ich 586 365, a 483 465 zostało wydanych do punktów szczepień. Podkreślił, że liczby te pokazują "wszystko, co jest w systemie dystrybucji szczepionek".

Prezes ARM podał również, że dotychczas w systemie tym zaraportowanych zostało 818 straconych szczepionek. – Martwi nas ta bardzo wysoka liczba strat – zaznaczył.

Każdorazowo wyjaśniamy te problemy, wiemy, że część z nich wynika z mechanicznych uszkodzeń fiolek, kiedy przy nabieraniu szczepionki coś się zbiło, rozszczelniło, rozlało. Niestety, takie rzeczy się zdarzają, chociaż prosimy, aby unikać takich incydentów - mówił Kuczmierowski.

„Wchodzimy w kluczowy etap szczepień”. Znamy kalendarz rejestracji i zapisów
– Po drugie wiemy, że są problemy dotyczące kwestii związanych z nieszczelnością fiolek. To problemy, które powstają prawdopodobnie na poziomie produkcyjnym. To będziemy wyjaśniać szczegółowo z producentami i w razie potwierdzenia naszych obaw będziemy składać reklamacje - dodał.

System dystrybucji szczepionek będzie obsługiwał też zamówienia weekendowe


Michał Kuczmierowski poinformował, że dotąd do Polski przyjechało 1 051 830 szczepionek przeciw COVID-19. W magazynach ARM przechowywanych jest ich 586 365, a 483 465 zostało wydanych do punktów szczepień. Podkreślił, że liczby te pokazują „wszystko, co jest w systemie”. Prezes ARM zaznaczył jednocześnie, że „absolutnie żadne zamówienia składane przez szpitale nie są ograniczane”.

– Szpitale mają dowolność do składania zamówień w systemie dystrybucji szczepionek (SDS), te zamówienia spływają do nas i są natychmiast realizowane – tłumaczył. Podkreślił, że teraz system SDS w podobny sposób będzie obsługiwał również zamówienia weekendowe.

– Do tej pory te zamówienia były obsługiwane w trybie indywidualnym poprzez infolinię albo adres mailowy, który był znany wszystkim szpitalom. Duża część szpitali z tych możliwości korzystała, a część teraz, wraz ze zwiększonym zainteresowaniem, dopytuje o możliwość tych zamówień na weekend – mówił Kuczmierowski.

– Ta możliwość jest – zaznaczył. I dodał, żeby w razie wszelkich problemów związanych z zamówieniami na weekend kontaktować się z ARM.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia.

Opozycja wesprze wysiłki rządu, musimy szczepić około 1 mln osób tygodniowo

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych