zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody z udziałem wicemarszałka Senatu

07:50, 27.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

W poniedziałek przypada 82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji zaplanowano obchody w wielu miastach w Polsce, w tym w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.


Podziel się:   Więcej

O godz. 14.00 wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, w imieniu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, weźmie udział w uroczystościach przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na rogu ulic Wiejskiej i Matejki w Warszawie.

W Gdańsku Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kombatanci wojenni, samorządowcy, żołnierze i harcerze uczczą 82. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym o godz. 17.00.

Uroczystości w Krakowie odbędą się w południe na pl. Matejki, przy Grobie Nieznanego Żołnierza.


Politycy oddali hołd członkom Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzom AK
27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu, działającemu w czasie II wojny światowej.

Od 1998 r. 27 września jest obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej.

Polskie Państwo Podziemne objęło zasięgiem ziemie Rzeczpospolitej, które znalazły się pod okupacją niemiecką i sowiecką. Miało siły zbrojne i struktury cywilne, a w swym działaniu oraz instytucjach uwzględniało prawie wszystkie dziedziny życia. Funkcjonowało dzięki wielkiej determinacji i solidarności narodu. Państwo to było fenomenem na skalę światową, jego tajne struktury nie miały odpowiednika w żadnym innym kraju.

Działając w konspiracji, Polacy zorganizowali państwo z własnym podziałem administracyjnym, szkolnictwem i sądownictwem. Działała Rada Pomocy Żydom „Żegota”, jedyna w Europie instytucja państwowa, ratująca Żydów od zagłady. Podczas okupacji wydawano książki, funkcjonowały tajne uczelnie wyższe, a także pomoc społeczna.


Wystawa poświęcona Radzie Pomocy Żydom „Żegota” w Sejmie
Polskie Państwo Podziemne podlegało Rządowi Rzeczpospolitej na Uchodźstwie. Jego struktura organizacyjna dzieliła się na pion wojskowy, który tworzyła Armii Krajowa, oraz pion cywilny, gdzie działała Delegatura Rządu na Kraj.

Tworząc PP, czerpano z tradycji Powstania Styczniowego, w czasie którego działało tajne państwo z Tymczasowym Rządem Narodowym.


Premier: Pamiętajmy o wszystkich ofiarach II wojny światowej i reżimu komunistycznego


Służbę Zwycięstwu Polski powołał generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz, z pełnomocnictwa naczelnego wodza. SZP powstała w porozumieniu ze wszystkimi ważniejszymi stronnictwami politycznymi oraz dowódcą Armii „Warszawa” generałem Juliuszem Rómmlem i prezydentem stolicy – Stefanem Starzyńskim.

13 listopada 1939 r. SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej – ZWZ, z którego w 1942 roku utworzono Armię Krajową. Podczas zmian organizacyjnych przeprowadzonych w listopadzie 1939 roku generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz, dowódca Służby Zwycięstwu Polski, został mianowany komendantem Związku Walki Zbrojnej na obszar okupacji sowieckiej.
Ostatnim przesłaniem Polskiego Państwa Podziemnego była odezwa Rady Jedności Narodowej z 1 lipca 1945 r., nazwana „Testamentem Polski Walczącej”.

W dokumencie czytamy, że „demokracja to uznanie i zabezpieczenie równych praw mniejszych i większych narodów, aby ukrócić raz na zawsze dążenie mocarstw do hegemonii nad innymi narodami i do podziału świata na strefy wpływów”.


Premier: Na pewno nie odstąpimy od prawdy o II wojnie światowej

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych