zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

95. rocznica powołania Korpusu Ochrony Pogranicza

16:29, 09.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Ogólnopolskie obchody 95. rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza wojskowej formacji chroniącej wschodnie rubieże Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym rozpoczęły się w środę w Lublinie. Zaprezentowano uruchomiony przez IPN portal poświęcony KOP. List do uczestników skierował premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

W liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że KOP był elitarną formacją zasłużoną dla utrwalenia niepodległości Rzeczypospolitej i zapewnienia bezpieczeństwa jej obywatelom.

„Korpus Ochrony Pogranicza powstał w odpowiedzi na nasilenie ataków na ludność i administrację polską dokonywanych przez grupy dywersyjne przekraczające naszą wschodnią granicę. Była to formacja wojskowa, jednak działająca na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do tej służby trafiali najbardziej doświadczeni żołnierze o nieposzlakowanej opinii” – napisał premier.

„Korpus przeszedł do legendy polskiej państwowości, stał się oparciem dla mieszkańców wschodnich województw Rzeczypospolitej, a w czasie kampanii wrześniowej zapisał piękną kartę w dziejach polskiego oręża. (...) Dziedzictwo tej formacji jest częścią naszej wspólnej historii, a także cennym źródłem wzorców patriotycznych i poczucia współodpowiedzialności za los naszej narodowej wspólnoty. Wiem, że funkcjonariusze współczesnej Straży Granicznej z dumą niosą testament i przywołują etos swych poprzedników z okresu międzywojnia” – napisał premier w liście odczytanym przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka.

Odczytano także listy z wyrazami szacunku dla pamięci o żołnierzach KOP nadesłane przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wyrazy uznania dla żołnierzy KOP przekazał jego doradca Mariusz Rusiecki.
Korpus Ochrony Pogranicza

Korpus Ochrony Pogranicza sformowany został latem 1924 r., strzegł rubieży Polski na granicy z ZSRS, Litwą, Łotwą oraz częściowo z Prusami Wschodnimi, Rumunią oraz Węgrami (od marca 1939 r.). Powstał jako reakcja na zagrożenia na wschodniej granicy, działalność rosyjskich grup dywersyjnych i miejscowych band rabunkowych.

Formacja zapewniała bezpieczeństwo, zajmowała się też zwalczaniem przemytu, przestępczości skarbowej, infiltracją życia politycznego na pograniczu, prowadziła działania wywiadowcze. KOP prowadził świetlice, domy kultury, ruchome biblioteki, Objazdowe kina. Udzielał ludności bezpłatnej pomocy medycznej i weterynaryjnej.

We wrześniu 1939 r. KOP zmobilizował ponad 30 tys. żołnierzy. Zdecydowaną ich większość skierowano do walki przeciw Niemcom. 17 września, gdy na Polskę uderzyła półmilionowa – w pierwszym rzucie – Armia Czerwona, granicy z Rosją Radziecką strzegło 20 batalionów KOP liczących około 12 tys. żołnierzy, w większości rezerwistów. Na miarę swoich możliwości starali się stawiać opór i opóźniać pochód nieprzyjaciela.

Ostatnią walkę zgrupowanie KOP stoczyło 1 października pod Wytycznem na Lubelszczyźnie. Po boju z sowieckim 253. Pułkiem Strzeleckim zdziesiątkowane oddziały KOP, pozbawione amunicji, obciążone rannymi zdołały oderwać się od nieprzyjaciela. W lesie na południe od Parczewa ugrupowanie rozwiązano.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych