zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Adam Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

10:44, 19.01.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji – powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.


Podziel się:   Więcej

Szef dyplomacji, który w środę przebywał z wizytą w Berlinie, opowiedział się na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem za tym, by dyskusja na temat reparacji wojennych była prowadzona na poziomie ekspertów. Ocenił jednocześnie, że na obecnym etapie „nie jest to kwestia, która stanowi jakiś balast w stosunkach między rządami”.

W artykule „Die Welt” – omawiającym stanowisko przedstawione przez szefa polskiego MSZ w sprawie reparacji - przytoczono słowa Czaputowicza, iż temat reparacji „nie istnieje w stosunkach między naszymi rządami”.

Bielan, w programie „Siódma-Dziewiąta” nadawanym na antenie kilku rozgłośni katolickich został spytany, czy słowa szefa MSZ oznaczają „zmianę języka” ws. reparacji. – Nie zgodziłbym się, że tutaj doszło do jakiegoś zwrotu. My tej sprawy nie stawialiśmy jeszcze oficjalnie w rozmowach z naszymi niemieckimi partnerami – odparł wicemarszałek Senatu.

Jak mówił, obóz Zjednoczonej Prawicy „od początku” zapowiadał dyskusję w gronie ekspertów na temat odszkodowań wojennych.


USA wesprą starania Polski o reparacje wojenne od Niemiec?
Poseł Mularczyk organizuje pracy ekspertów sejmowych

Wicemarszałek Senatu dopytywany o słowa przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusza Mularczyka (PiS), który krytycznie odniósł się do wypowiedzi Czaputowicza, odparł, że taka ocena „jest niepotrzebna”. – Przecież cóż innego robi w tej chwili pan poseł Mularczyk jak nie organizuje pracy ekspertów sejmowych? W momencie, kiedy te prace się zakończą, będziemy podejmować decyzję polityczną, jaki bieg nadać tej sprawie – powiedział wicemarszałek.

Przypomniał, że w Niemczech trwa obecnie tworzenie nowego rządu. – Dzisiaj kontakty z rządem niemieckim są utrudnione; nie tylko jeżeli chodzi o Polskę, ale wszystkie kraje, które mają stosunki dyplomatyczne z Niemcami ze względu na przedłużający się kryzys polityczny w Niemczech związany z formułowaniem nowego rządu – mówił. Bielan zauważył, że wciąż nie wiadomo „jaki będzie nowy rząd” w Berlinie.


Powstanie pięć ekspertyz dotyczących reparacji wojennych
„Temat reparacji powinien być przedstawiony w sposób bardziej jednoznaczny i ostry”

Arkadiusz Mularczyk (PiS) ocenił w czwartkowym wywiadzie dla wPolsce.pl, że temat reparacji w rozmowach szefa polskiego MSZ z przedstawicielami niemieckiego rządu, powinien być przedstawiony „w sposób bardziej jednoznaczny i ostry”.

Poseł „dość sceptycznie” ocenił też propozycję, aby dyskusja na ten temat odbywała się na poziomie ekspertów. – Bądźmy poważni, to jest decyzja o charakterze politycznym, czy dojdzie do wystąpienia rządu polskiego wobec rządu Niemiec. To nie są decyzje ekspertów, to nie są decyzje wynikające z dyskusji prawników, czy historyków, to są decyzje polityczne – podkreślił.

W czwartek w Sejmie o to, czy Polska zmienia swoje stanowisko w sprawie reparacji był pytany prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Powiem krótko, nie zmieniamy – odparł.


Arkadiusz Mularczyk: ambasador Niemiec myli się w sprawie reparacji
Opinia Biura Analiz Sejmowych

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych – o którą wnioskował Mularczyk – zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Mularczyk 27 grudnia ubiegłego roku otrzymał nową opinię Biura Analiz Sejmowych dot. dochodzenia roszczeń. Jak wskazał wówczas, wynika z niego, że temat odszkodowań za straty materialne i osobowe po II wojnie światowej dla wielu krajów do dnia dzisiejszego jest otwarty prawnie i politycznie, na co wskazuje m.in. przykład Czech oraz wypłaty świadczeń rentowych i inwalidzkich obywatelom krajów Europy Zachodniej i Izraela.

Mularczyk informował niedawno, że zlecił przygotowanie pięciu kolejnych ekspertyz dotyczących strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej. Ich celem jest m.in. oszacowanie strat ludzkich i materialnych oraz utraconego przez Polskę potencjału demograficznego.

Podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu ubiegłego roku prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których – jak mówił – „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.


Mularczyk zlecił wykonanie kolejnej opinii ws. reparacji

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych