zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Adamczyk: Dzięki działaniom rządu poprawia się poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego

22:11, 25.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości poprawia się poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – ocenił w czwartek na posiedzeniu Sejmu szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w tym roku na inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej przeznaczone będą prawie 3 mld zł.


Podziel się:   Więcej

Adamczyk przedstawiając w Sejmie informację w sprawie stanu przygotowań do możliwej fali powodziowej w Polsce podkreślił, że „rząd PiS dba o bezpieczeństwo Polaków”, a podległe rządowi instytucje działają 24 godziny na dobę „bez przerwy monitorując sytuacje powodziową w każdym regionie kraju”.

Szef Ministerstwa Infrastruktury wskazał, że w całym kraju istnieją 52 zbiorniki, które są ważne dla ochrony przeciwpowodziowej. Dodał, że 41 z nich jest administrowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a w pozostałych przypadkach rząd współpracuje z zarządcami zbiorników.

– Zimowa osłona przeciwpowodziowa koncentruje się na monitorowaniu zjawisk lodowych na rzekach oraz prowadzeniu akcji lodołamania na Odrze zachodniej, Jeziorze Dąbie, Warcie, Noteci, dolnej Wiśle i na Zbiorniku Włocławek – powiedział.

Adamczyk wskazał, że akcja lodołamania na Odrze rozpoczęła się 15 lutego, a dwa dni później do akcji przystąpili partnerzy niemieccy. Łącznie pracowało 13 lodołamaczy, w tym 7 polskich" - powiedział.
Dodał, że bardziej angażująca była akcja lodołamania na Wiśle. Jak zaznaczył, od 17 lutego lodołamacze pracują tam nieprzerwanie. Zaznaczył również, że pracownicy Wód Polskich byli w stałym kontakcie z samorządowcami z Płocka i powiatu płockiego.

Z informacji przedstawionej przez szefa MI wynika, że Wody Polskie dysponują obecnie flotą 24 lodołamaczy, a w budowie są kolejne cztery maszyny.

Adamczyk dodał, że ,strong> obecnie wały przeciwpowodziowe monitoruje ok. 1000 osób. Wskazał ponadto, że tylko w tym roku na nowe inwestycje i utrzymanie przeznaczone zostanie prawie 3 mld zł.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych