zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Adamczyk: Nie byłoby tunelu pod Świną, gdyby nie determinacja rządu i samorządu

16:48, 16.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Tunel pod Świną nie zostałby zbudowany, gdyby nie ogromna determinacja polityków Prawa i Sprawiedliwości i władz samorządowych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas wizyty na terenie budowy tunelu w Świnoujściu.


Podziel się:   Więcej

W czwartek zakończone mają być zasadnicze prace przy drążeniu tunelu w Świnoujściu. Maszyna TBM ma dotrzeć do komory odbiorczej.

– Nie byłoby tej inwestycji gdyby nie determinacja (...) środowiska polityków Prawa i Sprawiedliwości i gdyby nie olbrzymia determinacja miasta – powiedział szef resortu infrastruktury.

Adamczyk zwrócił uwagę, że poprzednia ekipa rządowa nie chciała budowy tunelu pod Świną i przypomniał, że podczas jednego z posiedzeń sejmowej Komisji Infrastruktury w roku 2010 jeden z ministrów powiedział, że tunelu pod Świną nie będzie, „bo my go nie wybudujemy”.

Podkreślił że inwestycja ta jest realizowana zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.


Prezydent: Tunel w Świnoujściu to jest naprawdę epokowe wydarzenie
 
 
 
...
 
Szef resortu infrastruktury zwrócił uwagę, że tunel pod Świną to nie jedyna ważna inwestycja w regionie.

– Niebawem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg na projekt Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Jestem przekonany, że ta ważna dla regionu droga również powstanie, tak jak powstaje sieć nowoczesnych dróg w Polsce, które pobudzają gospodarkę – powiedział Adamczyk.

Inwestorem budowy tunelu pod Świną jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/Gulermak.Adamczyk: Tunel w Świnoujściu to wyczekiwane połączenie drogowe
Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Tunel – stała przeprawa, która połączy wyspy Uznam i Wolin, rozdzielone rzeką Świną - ma być rozwiązaniem komunikacyjnych problemów miasta. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości, co powoduje często długi czas oczekiwania na prom, i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne.

Świnoujście leży na kilkudziesięciu wyspach, z których zamieszkane są tylko trzy: Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi; żyje tu 80 proc. mieszkańców Świnoujścia.


Brudziński: Na naszych oczach spełnia się marzenie świnoujścian

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych