zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Agata Kornhauser-Duda: bezpieczeństwo przestało być domeną mężczyzn

16:31, 08.03.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

– Sprawy bezpieczeństwa przestały być domeną mężczyzn; płeć nie ma znaczenia dla jakości służby - powiedziała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z kobietami ze służb mundurowych. Wyraziła nadzieję na szybką nominację generalską dla kobiety w służbie czynnej w wojsku.


Podziel się:   Więcej

– Sprawy bezpieczeństwa, sprawy porządku, tradycyjnie powierzano mężczyznom. A przecież nigdy nie brakowało i nie brakuje kobiet, które dawały świadectwo wielkiego bohaterstwa w chwilach najwyższej próby, w czasie wojen, w czasie katastrof, czy kataklizmów – powiedziała Kornhauser–Duda w czwartek do przedstawicielek służb mundurowych.

Jak dodała, „prawdziwa ekspansja kobiet w demokratycznych krajach nastąpiła dopiero na przełomie XX i XXI wieku” i „teraz panuje prawie powszechne przekonanie, że płeć żołnierza, funkcjonariusza, strażaka, strażnika nie ma żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o jakość wykonywanej przez niego służby”.

– A przecież kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość w działaniu, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka – oceniła Pierwsza Dama.

– Myślę, że już nikogo nie dziwi kobieta w mundurze. Dzięki silnej motywacji kobiet do podejmowania tego rodzaju wyzwań, sprawy bezpieczeństwa przestały być domeną tylko i wyłącznie mężczyzn – powiedziała Kornhauser-Duda.
„Wśród funkcjonariuszy, którzy dbają o moje bezpieczeństwo, jest kobieta”

Podkreśliła, że „tradycja kobiet w służbach w naszym kraju jest dość długa, bo prawie stuletnia”, a jako pierwsza oficjalnie przyjęła kobiety w swoje szeregi Służba Więzienna, w której obecnie 18 proc. funkcjonariuszy to kobiety.

Zauważyła, że ok. 15,5 tys. kobiet służy w policji, a procentowo najwięcej – jedna czwarta – w Straży Granicznej i CBA – ok. 30 procent. Ilościowo najwięcej kobiet mają Ochotnicze Straże Pożarne: spośród 700 tys. strażaków ochotników, 60 tys. to druhny, które jeżdżą do pożarów, a także kierują akcjami ratowniczymi.

Jak dodała, w Państwowej Straży Pożarnej służy ok. 1200 kobiet – niespełna 4 proc. wszystkich funkcjonariuszy. Małżonka prezydenta wyraziła przekonanie, że wynika to z konieczności przejścia bardzo trudnych testów sprawnościowych – takich samych dla kobiet i mężczyzn.

– Wśród funkcjonariuszy, którzy dbają o moje bezpieczeństwo, jest kobieta, pani młodszy podchorąży. Jestem naprawdę bardzo, bardzo zadowolona z jej pracy. Nie czuję żadnej różnicy, jeśli chodzi o zapewnienie mi bezpieczeństwa w porównaniu do jej kolegów – mężczyzn – powiedziała Pierwsza Dama.

Wyraziła też satysfakcję, że kobiety „zaczęły zajmować kluczowe stanowiska w służbach”. – Przełomowym momentem była pierwsza w policji nominacja generalska, która miała miejsce w 2015 r., a otrzymała ją pani Irena Doroszkiewicz – przypomniała Kornhauser-Duda. Podkreśliła, że w 2016 r. po raz pierwszy w historii kobieta, nadinsp. Helena Michalak, została zastępcą komendanta głównego policji.

Zdaniem Pierwszej Damy, w wojsku, gdzie kobiet jest ok. 6 tys. (blisko 6 proc. żołnierzy) „powinno być ich więcej”; podkreśliła zarazem, że kobiety służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. „W historii wojskowości polskiej mieliśmy do tej pory tylko dwie kobiety w randze generała brygady. Ale mam nadzieję i bardzo liczę na to, że w niedługim czasie – znowu kobieta dostanie nominację generalską, i to kobieta w czynnej służbie” – podkreśliła.

W spotkaniu wzięło udział ponad 230 kobiet z ok. 20 służb i formacji mundurowych ze 115 jednostek z całego kraju.

Kobiety żołnierze i funkcjonariusze mówiły o motywacji, dla której wstąpiły do wojska, policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej i SOP i o doświadczeniach z codziennej służby. Znane melodie zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji.

Do zebranych dołączył prezydent Andrzej Duda, który złożył funkcjonariuszkom życzenia „wszystkiego, wszystkiego najlepszego”.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych