zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła małych pacjentów w Zabrzu

19:32, 28.11.2022;   autor: msies;   źródło: KPRP

Zabrzańskie Śląskie Centrum Chorób Serca i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. Stanisława Szyszko to renomowane, wysokospecjalistyczne placówki, które od lat ratują życie i zdrowie pacjentów, także tych najmłodszych. Dziś Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Zabrze, by spotkać się z kadrą szpitali i małymi pacjentami.


Podziel się:   Więcej

W spotkaniu z panią prezydentową na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko wzięli udział m.in. przedstawiciele personelu szpitala, na czele z prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Szczepańskim, Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego; dr. n. med. Dariuszem Budzińskim, Dyrektorem Szpitala oraz Jolantą Czernicką–Siwecką, Prezesem Fundacji Iskierka, która zajmuje się przede wszystkim opieką psychologiczną dla rodziców małych pacjentów.

Rozmawiano o pracy ośrodka, prowadzonych tu badaniach naukowych, rozwoju hematologii w Polsce, ale także dostępie do terapii onkologicznych dla dzieci.

Dziś celem śląskich hematologów i onkologów dziecięcych jest stworzenie w Zabrzu Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, które będzie szansą na jeszcze lepszą opiekę nad chorymi oraz większy rozwój badań naukowych. Każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 1000 nowych zachorowań na nowotwory u dzieci i młodzieży.
W pałacu prezydenckim o służbie wojskowej kobietKomisja Zdrowia wysłuchała informacji o stanie transplantologii w Polsce
Małżonka prezydenta odwiedziła także młodych pacjentów na Oddziale Hematologii Dziecięcej. Najmłodsi opowiadali o swojej codzienności – warsztatach i tym, jak wspólnie spędzają swój czas tutaj.

Agata Kornhauser-Duda zwiedziła również wystawę fotografii autorstwa Ewy Mikety, prezentującą zdjęcia dzieci i ich bliskich z oddziałów hematologicznych na Śląsku. Podczas spotkania z autorką – zawodową fotografką, a prywatnie mamą trójki dzieci w tym Laury, której udało się pokonać ostrą białaczkę – pierwsza dama rozmawiała o tym, że rak to przeciwnik, którego można pokonać. To właśnie ta dewiza przyświecała pani Ewie przy tworzeniu wystawy. Dziś razem z Laurą odwiedzają oddziały onkologiczne, organizując wyjątkowe sesje fotograficzne, podczas których dzieci i ich rodzice choć przez chwilę mogą zapomnieć o cierpieniu.


Pierwsza dama przekazała szpitalowi we Lwowie rezonans magnetyczny

Odwiedziny u małych pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu


W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pierwsza dama odwiedziła dzieci po przeszczepie serca. Razem z rodzicami najmłodsi opowiadali o drodze do operacji i dochodzeniu do sił po niej, ale też zwyczajnej codzienności w murach szpitala, gdzie m.in. kontynuują naukę – indywidualnie bądź zdalnie ze swoich szkół.

– Życzę Wam, aby Wasze nowe serduszka się przyjęły i jak najlepiej funkcjonowały – mówiła na koniec Agata Kornhauser-Duda.

O pracy oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Małżonka Prezydenta rozmawiała tu m.in. z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Przybyłowskim, p.o. Dyrektora Naczelnego. Spotkała się także z dziećmi oczekującymi na przeszczep serca.


Pierwsza dama rozmawiała z Wielką Księżną Luksemburga
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest wiodącym w Polsce, nowoczesnym, wysokospecjalistycznym ośrodkiem kliniczno–naukowo–szkoleniowym, realizującym zadania w zakresie nowoczesnej diagnostyki i terapii schorzeń układu sercowo–naczyniowego dla dorosłych i dzieci, badań klinicznych oraz szkolenia studentów i lekarzy.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat śląskie centrum zyskało nowe budynki i kolejne oddziały, by jeszcze sprawniej móc pomagać chorym. Nowe oddziały umożliwiły diagnostykę i leczenie na najwyższym i najnowocześniejszym poziomie – także pacjentów z nieodwracalnym uszkodzeniem serca i płuc z całej Polski. Stworzono także m.in. przestrzeń dla Poradni Kardiologii Dziecięcej oraz pokoje gościnne dla rodzin dzieci, które ze względu na ciężką postać niewydolności serca muszą przebywać w oddziale.


Pierwsza dama zainicjowała cykl rozmów „Usłyszeć Dzieci”Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
28-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych