zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Frankiem-Walterem Steinmeierem

14:32, 22.05.2020;   autor: akune;   źródło: KPRP

Godzinę trwała piątkowa rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Niemiec. Była to kolejna z serii rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z zagranicznymi partnerami dotycząca przyszłości gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Steinmeier pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki pandemii.

Prezydenci omówili koncepcję współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego przedstawione w liście prezydenta RP do liderów europejskich, podkreślając konieczność wzmocnienia samodzielności i solidarności europejskiej w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego, szczególnie jeśli chodzi o produkcję niezbędnych materiałów ochronnych i sprzętu medycznego.

Prezydenci wiele uwagi poświęcili kwestiom gospodarczym.

Obaj uznali, że kluczowym zadaniem jest dzisiaj zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy. Dla osiągnięcia tych celów konieczne jest wsparcie przez środki publiczne, tak jak to dzieje się dzisiaj zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.Prezydenci Polski i Chorwacji rozmawiali o „odmrażaniu” gospodarek
Jak zapobiec recesji?

Zapobieganie głębokiej recesji w Europie, musi być, zdaniem prezydentów, wsparte przez inicjatywy na poziomie unijnym.

W tym kontekście Prezydent Duda przekazał polskie stanowisko w sprawie niemiecko-francuskiej propozycji Funduszu Odbudowy. Polska pozytywnie odnosi się do tej propozycji, ale uważamy, że kluczowymi elementami oceny tego projektu będą szczegóły dotyczące źródeł finansowania, zasad podziału środków oraz charakteru pomocy.

Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w wypracowywanie tych szczegółów w dialogu z innymi stolicami. Prezydenci rozmawiali także o konieczności współdziałania na forach organizacji międzynarodowych.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych