zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Andrzej Duda: Targi Wydawców Katolickich mają ogromny wkład w rozwijanie polskiej kultury

15:39, 29.09.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Targi Wydawców Katolickich mają ogromny wkład w rozwijanie polskiej kultury, poszerzanie wiedzy o naszej historii, o dziejach Kościoła, bronieniu prawdy, budzeniu sumień, umacnianiu patriotycznych postaw i w budowanie poczucia wspólnoty - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas otwarcia XXVII Targów Wydawców Katolickich.


Podziel się:   Więcej

W uroczystości, która zainaugurowała w czwartek na Zamku Królewskim XXVII Targi Wydawców Katolickich, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, w tym m.in nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów targów, „trudno sobie wyobrazić życie kulturalne Warszawy i naszego kraju bez tego ważnego wydarzenia, które przybrało już wymiar międzynarodowy”.

„To dla nas radość i satysfakcja, że obok propozycji polskich wystawców, możemy się również zapoznać z najnowszymi osiągnięciami edytorów z innych europejskich krajów” - napisał Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał także do tegorocznego przesłania targów, nawiązującego do znaczenia pokoju i do wojny w Ukrainie.

Prezydent o Targach Książki Historycznej: Prawdziwa uczta dla miłośników rzetelnej wiedzy
- Kryzysy i trudne doświadczenie, które są naszym udziałem, jeszcze bardziej uświadamiają nam, jak bardzo współczesny świat potrzebuje solidnych podwalin duchowych i moralnych. Potrzebujemy refleksji, poruszających inspiracji pomnażających nadzieję, przykładów, dlatego tak ważne jest to, co państwo robią jako wydawcy katoliccy - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, „nie do przecenienie jest państwa wkład w rozwijanie polskiej kultury, poszerzanie wiedzy o naszej historii o dziejach Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, bronienie prawdy, budzenie sumień, umacnianie patriotycznych postaw i budowanie poczucia wspólnoty”.

Prezydent pogratulował także laureatom tegorocznej Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2022, życząc uczestnikom targów „wielu twórczych spotkań, rozmów i odkryć oraz niezapomnianych wrażeń”.

„Wojna spowodowała, że piszemy dziś na Ukrainie książki w nowy sposób o wojnie, o pokoju”


List okolicznościowy napisała także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła w nim, że „targi są prawdziwym świętem zarówno dla teologów, filozofów, nauczycieli, jak i wszystkich osób, które szukają rzetelnej wiedzy religijno-humanistycznej”.

Marszałek Sejmu przyznała, że „szkiełko i oko nie dają odpowiedzi na pytania serca: Jak uporządkować wewnętrzny świat? Jakimi kierować się wartościami? Co umyka nam w natłoku spraw i codziennym pośpiechu?”. Zaznaczyła, że „w dobie elektronicznej komunikacji bezpośredni dialog na temat wiary i wartości jest niezwykle cennym doświadczeniem”.

Premier Mateusz Morawiecki w liście okolicznościowym napisał, że „targi stwarzają wiele okazji do odkrywania głębokich korzeni polskiej tożsamości religijnej, czyniąc z nich ważną instytucje polskiego życia kulturalnego”. Szef rządu życzył uczestnikom targów „realizacji zamierzeń będących celem naszej wspólnej troski o trwałość chrześcijańskiego dziedzictwa w naszej ojczyźnie”.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wskazał na wartość słowa pisanego. Jak oświadczył, „będziemy bronić Targów Wydawców Katolickich, zwłaszcza że one się pięknie rozwijają mimo trudności ostatnich lat, kiedy obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój mediów elektronicznych”.

Biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki podziękował Polakom za solidarność okazaną Ukraińcom. Stwierdził, że ludzie, którzy dziś rozpoczynają wojnę, zabijając innych, zapewne nigdy nie czytali książek o wojnie, o tym, czym jest faktycznie pokój, czy jak się o niego walczy.

- Wojna spowodowała, że piszemy dziś na Ukrainie książki w nowy sposób o wojnie, o pokoju. Dla nas nie są to słowa obojętne. My modlimy się o pokój, płaczemy, staramy się, żeby jak najszybciej stał się czymś realnym - powiedział bp Krywicki.

Prezydent Duda: książki są strażnikami naszej pamięci
Tegoroczną główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Złotego Feniksa 2022 otrzymał ks. prof. Roman Bartnicki - biblista, teolog i badacz Ewangelii synoptycznych

„Nagroda przyznana została za trwały wkład w życie Kościoła oraz rozwój polskiej nauki i życia akademickiego, w tym realizację dzieła przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego” - napisano w uzasadnieniu.

Feniksem Specjalnym 2022 uhonorowano bpa Antoniego Pacyfika Dydycza „za niezachwianą postawę w działaniach podejmowanych na rzecz obrony wartości cywilizacji chrześcijańskiej, Kościoła i ojczyzny”. Kapituła w ten sposób chciała podziękować biskupowi seniorowi za „docenienie znaczenie mediów i ich roli w dziele szerzenia ducha patriotycznego i narodowego”.
Feniksa Specjalnego otrzymała także seria „Biblia impulsy” pod redakcją naukową ks. dra hab. Janusza Wilka w dowód uznania „dla nowatorskiej edycji Biblii dla odbiorcy XXI wieku” i „Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku” wydawnictwa Pro Christo (Mińsk, Białoruś) „za publikację zbiorowego świadectwa osób, które poznały kardynała Kazimierza Świątka, jako człowieka przepełnionego żywą i niezachwianą wiarą, bezgranicznie oddanego Chrystusowi i Kościołowi”, oraz „Drukarnia Wydawnictw Specjalnych” za „zasługi dla rozwoju poligrafii na rzecz krajowego systemu produkcji i dystrybucji druków specjalnych, w tym wydawnictw związanych z obronnością państwa, wojskowych wydawnictw specjalistycznych i edukacyjnych czasopism fachowych oraz propagowanie historii i dorobku działalności duszpasterskiej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego”.

Feniks Specjalny w kategorii medialnej przypadł abp. Wacławowi Depo w „uznaniu dziesięcioletniego okresu przewodniczenia Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które było czasem dzielenia się prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych”.

Jaki jest program targów?


W tej samej kategorii Feniksa otrzymała również Telewizja Polska SA w 70. rocznicę powstania, „w uznaniu misji, jaką pełni wobec narodu, pielęgnując jego tradycję chrześcijańską i dziedzictwo katolickie, stojąc na straży wartości religijnych i narodowych”.

Feniksa Specjalnego w kategorii muzycznej otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny „w 70-lecie działalności artystycznej i kulturalnej, za prezentowanie muzyki chrześcijańskiej klasycznej i współczesnej, popularyzację folkloru i inspirowanie się nim w działalności edukacyjnej, poprzez ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju”.

Drugi Feniks Specjalny w tej samej kategorii trafił Chóru Prymasowskiego przy bazylice archikatedralnej w Gnieźnie „za tworzenie prawdziwej wspólnoty duchowej i twórczej, nieustanny rozwój bogatego repertuaru muzycznego i poziomu artystycznego, pomimo amatorskiego charakteru zespołu”.
XXVII Targi Wydawców Katolickich potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Swoją ofertę prezentuje blisko 140 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, w tym m.in. wydawnictwa rzymskokatolickie z Ukrainy i Białorusi.

W programie targów znajdą się spotkania z autorami publikacji.

Nowością będą bezpłatne szkolenia dla bibliotekarzy „Świat książki religijnej”, które odbędą się w piątek 30 września w godz. 10.00-16.00 w namiocie przed Arkadami Kubickiego.

W niedzielę 2 października o godz. 13.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Długa 13/15), odbędzie się msza św. w intencji wystawców i uczestników targów.

„Tłumaczenie książek to element budowania więzi między społeczeństwami”

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych