zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Andrzej Urbański spoczął na Powązkach. Pożegnał go m.in. prezydent Duda

13:07, 31.05.2016;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

– Świętej pamięci Andrzej Urbański jest wzorem polityka służącego ojczyźnie. Pomagał nam także zrozumieć, co jest prawdą, a co nią nie było – powiedział podczas mszy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyły się we wtorek uroczystości pogrzebowe Andrzeja Urbańskiego – posła na Sejm I kadencji, dziennikarza, publicysty, b. prezesa TVP, b. szefa Kancelarii Prezydenta i b. doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Urbański zmarł 20 maja; miał 62 lata. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Polityka, parlamentarzystę i dziennikarza pożegnał m.in. prezydent Andrzej Duda, politycy PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim i premier Jerzy Buzek.

Msze pogrzebową w Katerze Polowej Wojska Polskiego w jego intencji odprawił biskup Józef Guzdek. Hierarcha podkreślił, że Andrzej Urbański dla wielu był przewodnikiem w odnajdywaniu prawdy. – Był wierny zasadzie: bardziej rozum niż siła, nie zgadzał się, by krzyk zastępował myślenie. Kładł nacisk na siłę argumentu – mówił w kazaniu biskup Józef Guzdek.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas pożegnania na cmentarzu zwrócił uwagę, że Andrzej Urbański był człowiekiem z ogromną wiedzą z wielu dziedzin. Umiał także jednoczyć ludzi w imię dobra Polski.

Na ten wątek zwracał także uwagę wiceminister kultury Jarosław Sellin. – Dobrze było słuchać jego rad – powiedział.

Pośmiertne odznaczenie

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Andrzeja Urbańskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie przyznano za wybitne zasługi dla państwa. Order odebrała żona Hanna Urbańska.

Dziennikarz i publicysta

Urbański urodził się 18 maja 1954 r. w Warszawie. Ukończył socjologię kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował w departamencie kultury urzędu miejskiego, a potem w Bibliotece Narodowej, gdzie w latach 1980-1981 był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

Był delegatem na II i III Zjazd Krajowy „Solidarności” i szefem podziemnego wydawnictwa „Wola”. W stanie wojennym internowany. W latach 1986-1992 był członkiem prezydium Rady Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Archidiecezji Warszawskiej.

W 1989 r. trafił do „Tygodnika Solidarność” i został szefem działu politycznego. Tam poznał Jarosława Kaczyńskiego – wówczas redaktora naczelnego pisma.

Kiedy na początku lat 90. powstawało Porozumienie Centrum, Urbański został sekretarzem zarządu głównego i szefem największej warszawskiej organizacji PC. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. z listy PC wszedł do Sejmu I kadencji. W 1992 roku Urbański z pięcioma posłami opuścił klub Porozumienia Centrum i przeszedł do klubu Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

W latach 90. Urbański był redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego „Pegaz” oraz dzienników „Express Wieczorny” i „Życie Warszawy” oraz tygodnika „Czas Polski” – polskiej edycji tygodnika „Time” (w 1996 r. wyszły tylko dwa numery). Prowadził też programy „Pytania o Polskę” oraz „Premierzy” w Telewizji Polskiej.


Nie żyje Andrzej Urbański, były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego
 
 
 
...
 
Postanowieniem prezydenta Andrzej Urbański został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (fot.TVP Info)
Doradca premiera Jerzego Buzka

W wyborach prezydenckich w 1995 r. uczestniczył po stronie Lecha Wałęsy w telewizyjnej debacie prezydenckiej Wałęsa – Aleksander Kwaśniewski.

W 1998 r. Urbański został jednym z doradców Jacka Janiszewskiego, ministra rolnictwa i lidera SKL (partii współtworzącej AWS). Miał się zająć kreowaniem wizerunku ministra. Po dymisji Janiszewskiego objął funkcję doradcy premiera Jerzego Buzka do spraw polityki informacyjnej (2000-2001).

W 2002 r. bracia Kaczyńscy zaproponowali Urbańskiemu pracę w sztabie wyborczym Lecha Kaczyńskiego - kandydata na prezydenta Warszawy. Po zwycięskich wyborach Lech Kaczyński zaproponował Urbańskiego na swojego czwartego wiceprezydenta – odpowiedzialnego za kulturę, edukację, komunikację i drogi.


Sejm uczcił minutą ciszy pamięć Andrzeja Urbańskiego
Urna z prochami Andrzeja Urbańskiego przed rozpoczęciem mszy pogrzebowej w Katedrze Polowej WP w Warszawie (fot.PAP/Jacek Turczyk)
Jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Kaczyńskiego

Kiedy trzy lata później Lech Kaczyński zapowiedział start w wyborach na prezydenta RP, Urbański znalazł się w gronie najpoważniejszych kandydatów na stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta.

Urbański był jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Kaczyńskiego. Od września 2006 r. doradzał prezydentowi w sprawach politycznych i społecznych. Wcześniej – od grudnia 2005 r. do czerwca 2006 r. – pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezydenta RP. Był specjalistą od kontaktów z mediami i człowiekiem do specjalnych poruczeń.

2 czerwca 2006 r. Urbański złożył dymisję ze stanowiska szefa prezydenckiej kancelarii po publikacji „Rzeczpospolitej”, która podała, że w końcu lat 90. był wspólnikiem oskarżonego o korupcję Ryszarda Nawrata, prominentnego działacza SLD z czasów rządu Leszka Millera.

Kilkakrotnie było głośno o Urbańskim. Pod koniec marca 2006 r., kiedy rozważano majowy termin przyspieszonych wyborów parlamentarnych, kard. Stanisław Dziwisz zasugerował, że głosowanie mogłoby niekorzystnie odbić się na planowanej w tym czasie pielgrzymce papieża Benedykta XVI do Polski. W odpowiedzi Urbański powiedział w telewizji, że „jeden kardynał nie będzie decydował o politycznej przyszłości Polski”. Po tej wypowiedzi Urbański przepraszał krakowskiego metropolitę – zarówno w mediach, jak i osobiście.
Andrzej Urbański zmarł 20 maja 2016 r. Miał 62 lata (fot. TVP Info)
Prezes zarządu Telewizji Polskiej

26 lutego 2007 r. został powołany do rady nadzorczej TVP, od 27 lutego 2007 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu Telewizji Polskiej, a 3 kwietnia 2007 r. został wybrany na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej. 19 grudnia 2008 r. rada nadzorcza TVP podjęła decyzję o jego zawieszeniu na stanowisku prezesa zarządu, a 19 września 2009 r. o jego odwołaniu z zarządu.

Walka z chorobą

O śmierci Urbańskiego poinformował na Twitterze Adam Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. „Odszedł śp. Andrzej Urbański – wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! – napisał Kwiatkowski.

W grudniu ubiegłego roku Urbański poinformował, że choruje na raka trzustki. Dwa dni po swoich 62. urodzinach przegrał z chorobą.

Urbański miał 62 lata.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych