zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Apel premierów Polski, Belgii, Danii, Litwy i Hiszpanii ws. szczepień

19:44, 23.02.2021;   autor: msies;   źródło: IAR

Premierzy Polski, Belgii, Danii, Litwy i Hiszpanii w liście skierowanym do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i pozostałych jej członków apelują o przyspieszenie tempa prac nad dystrybucją szczepionek przeciwko koronawirusowi w Unii Europejskiej. Temat szczepień ma zostać poruszony podczas wideokonferencji Rady w tym tygodniu.


Podziel się:   Więcej

Przywódcy napisali, że pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek wysokiej jakości, pojawiają się trudności produkcyjne, które prowadzą do poważnych opóźnień. Zaznaczyli, że w połączeniu z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19 może to zagrozić powrotowi do normalnego życia.

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE zamieściło Na Twitterze fragment listu. „Nadzwyczajny szczyt UE w tym tygodniu odbywa się we właściwym czasie. Terminowy dostęp Europy do wystarczającej liczby szczepionek pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem. Pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek o wysokiej jakości, trudności produkcyjne nie ustają i prowadzą do poważnych opóźnień. W połączeniu z pojawieniem się nowych mutacji COVID może to zagrozić naszej drodze do pełnej odbudowy i normalnego życia” - czytamy w liście Mateusza Morawieckiego, Pedro Sancheza, Mette Frederiksen, Alexandra De Croo i Gitanasa Nausedy.

Premierzy podkreślili również potrzebę zacieśnienia współpracy z Komisją Europejską w celu zwiększenia tempa dystrybucji szczepionek.

Wideokonferencja Rady Europejskiej jest przewidziana na czwartek i piątek. Jej uczestnicy mają rozmawiać też o obronności i relacjach z państwami południowego sąsiedztwa.Obecne szczepionki „wystarczające do zahamowania epidemii koronawirusa”