zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Apelujemy, by śmieci selektywnie zbierać, a nie wyrzucać do lasów”

12:31, 20.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Śmieci są ogromnym problemem, jeśli są porzucane w nieodpowiednich miejscach; apelujemy by gromadzić je w stosownych miejscach, najlepiej selektywnie zbierać, a nie wyrzucać ich do lasów – powiedział w piątek szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk.


Podziel się:   Więcej

W piątek na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka (Mazowieckie) para prezydencka zainauguruje ogólnopolską akcję sprzątania lasu „SprzątaMY”. Prezydent Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprzątają fragment Puszczy Białej.

Minister środowiska podkreślił, że to nie pierwszy raz, kiedy para prezydencka włącza się w ekologiczne kampanie. Przypomniał, że Andrzej Duda z małżonką sadzili las w Nadleśnictwie Rytel, które zostało najbardziej zniszczone podczas huraganu z sierpnia 2017 r. Silny wiatr zniszczył wówczas ponad 100 tys. ha lasów w Polsce. Podczas huraganu zginęły dwie harcerki, które przebywały na obozie harcerskim w Borach Tucholskich.

Według Kowalczyka, włączenie się pary prezydenckiej w akcję sprzątania lasów „to niezwykle ważny przekaz i zachęta dla wszystkich, którzy sprzątają dzisiaj świat”. Inicjatywa „SprzątaMY” ma związek z globalną inicjatywą „Sprzątania świata”. W Polsce „Sprzątanie świata” odbędzie się już po raz 26.


Prezydent Duda: SprzątaMY las. Dołącz do nas„SprzątaMY”. Para prezydencka zainauguruje akcję sprzątania lasu
 
 
 
...
 
Śmieci ogromnym problemem

Szef resortu środowiska wskazał, że śmieci są ogromnym problemem, kiedy porzucane są w nieodpowiednich miejscach, np. w lasach. Apelował, by gromadzić je w stosownych dla nich miejscach, najlepiej wcześniej segregując, by były surowcami wtórnymi, a nie odpadami.

– Zdarza się, że są porzucane (śmieci – red.) w lesie. Są one śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt tam żyjących, dla przyrody, mogą wywoływać pożary. Sprzątanie lasu jest więc bardzo ważną akcją – zaznaczył.

Akcja „SprzątaMY” odbywa się w 430 nadleśnictwach w kraju, a na chętnych do pomocy w sprzątaniu będą czekały worki na śmieci i rękawice.

Leśnicy informują, że mimo regularnego sprzątania lasów, kolejne śmieci ciągle do nich trafiają. W zeszłym roku wywieźli oni z lasów 109 tys. m sześc. śmieci, które mogłyby się zmieścić w tysiącu wagonów kolejowych. Lasy Państwowe na sprzątanie lasów wydają rocznie ok. 20 mln zł.„SprzątaMY las” z prezydentem. Już w piątek wyjątkowa akcja

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych