zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Architekt odbudowy państwa polskiego”. 152. rocznica urodzin marszałka Piłsudskiego

21:36, 05.12.2019;   autor: akune;   źródło: sejm.gov.pl

Z okazji 152. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego w czwartek w Warszawie odbyły się uroczystości rocznicowe. Zainaugurowała je ceremonia przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. W imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek wieniec złożył poseł Piotr Babinetz.


Podziel się:   Więcej

„Józef Piłsudski był jedną z największych postaci w dziejach Polski. Swoją charyzmą zapisał piękne karty historii. Był wielką indywidualnością, człowiekiem nieuznającym kompromisów i nieobawiającym się ryzyka - człowiekiem, który całe swoje życie podporządkował jednemu celowi - niepodległej Ojczyźnie. Jego postać jest dla nas współczesnych immanentnym symbolem wolności” – napisała w liście do uczestników czwartkowych uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Korespondencję odczytał poseł Piotr Babinetz.

Marszałek Sejmu przypomniała, ze Józef Piłsudski na wszelkie możliwe sposoby zabiegał o Polskę wolną, bezpieczną i szanowaną. Już w latach szkolnych angażował się w działalność patriotyczną, której w życiu dojrzałym poświęcił się bez reszty. Tworzył tajne struktury organizacji niepodległościowych.


„Był najwybitniejszym reprezentantem idei zbrojnej walki o suwerenność Rzeczypospolitej. Zapisał się w historii jako legendarny komendant I Brygady Legionów, którą poprowadził ku Niepodległej oraz jako zwycięski wódz w wojnie z bolszewicką Rosją. W naszej pamięci na zawsze pozostanie głównym architektem odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej, wielkiej klasy politykiem i mężem stanu” – podkreśliła Elżbieta Witek w korespondencji skierowanej na ręce szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

Upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia

Przed ścianą straceń w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL delegacje złożyły wspólny wieniec, by upamiętnić pomordowanych w latach 40. i 50. XX w. żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Uhonorowanie zasłużonych w działalności niepodległościowej

Podczas uroczystości w siedzibie Muzeum wręczono odznaczenia. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował osoby zasłużone w działalności niepodległościowej medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Wręczono również Krzyże „Zasłużony dla KPN”.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
26-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych