zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Ardanowski: Rada przy prezydencie oczekuje pomysłów na polskie rolnictwo

07:45, 13.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Chcemy, żeby minister rolnictwa przedstawił pomysły na polskie rolnictwo, bo na razie widzimy same zagrożenia – powiedział przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że rolnicy są „wystraszeni m.in. Europejskim Zielonym Ładem dla rolnictwa.


Podziel się:   Więcej

Ardanowski poinformował, że w poniedziałek członkowie rady wysłuchają w Pałacu Prezydenckim opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianach w najważniejszym dokumencie dotyczącym rolnictwa w Polsce, jakim jest konsultowana do 15 września druga wersja Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

– Pierwsza wersja, którą zajmowaliśmy się kilka miesięcy temu, nie wytrzymała krytyki. Organizacje rolnicze zgłosiły ok. 3,5 tys. uwag, a rada przy prezydencie też wskazała na obszary słabe, które wymagają naprawienia – zaznaczył.

– Zastrzegamy sobie prawo do zgłaszania uwag do drugiej wersji Planu Strategicznego dla WPR, ponieważ z niej ma powstać ostateczna wersja, która ma być przyjęta przez Radę Ministrów w październiku – dodał.


Perspektywy rozwoju rolnictwa ekologicznego. Zbiera się Rada ds. Rolnictwa
Ardanowski przyznał, że liczy też na zwiększenie alokacji środków na rozwój rolnictwa z Krajowego Planu Odbudowy.

„Wersję wyjściową” KPO uznał za „bardzo chudziutką i bardzo słabo wspierającą polskie rolnictwo”.

– Z 57-58 mld euro zapisanych w KPO, które mają wesprzeć gospodarkę po pandemii, było na rolnictwo raptem 900 mln euro, więc nie wiadomo, czy płakać, czy śmiać się – powiedział.

Były minister rolnictwa zaznaczył, że kwotę tę zwiększono po uwagach kierowanej przez niego rady przy prezydencie, do mniej więcej 2,2 mld euro. Jego zdaniem w dalszym ciągu „ie daje to wielkich złudzeń”.


Rada ds. Rolnictwa zajmie się perspektywami rozwoju rolnictwa ekologicznego
Odnosząc się do Polskiego Ładu, Ardanowski uznał, że jedynym „pewnym konkretem" zawartym w nim z myślą o rolnikach, jest „dopłacenie do rolniczego paliwa dziesięciu złotych na hektar, co zostało na wsi obśmiane i wywołało raczej wściekłość”.

Według niego inne propozycje są jedynie mglistymi zapowiedziami, które przez rolników są przyjmowane raczej sceptycznie, jako „propagandowe pustosłowie”.

Konieczność napisania od nowa rolniczej części Polskiego Ładu zapowiedział także wicepremier Jarosław Kaczyński.

Pytany, czy obawia się dalszego wstrzymywania przez KE wypłaty Polsce środków z KPO, podkreślił, że „nie ma możliwości, niestety, przyśpieszenia rozwoju rolnictwa i wyraźnej poprawy jakości życia na wsi bez tych pieniędzy”.

Wskazał też na inne zagrożenia i obawy rolników. – Chcemy, żeby minister rolnictwa przedstawił, jakie ma pomysły na polskie rolnictwo w najbliższych latach, bo jak na razie widzimy same zagrożenia wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Rolnicy są wystraszeni przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej i Zielonym Ładem dla rolnictwa – podkreślił.


Premier: Polski Ład to program sprawiedliwy, skierowany także dla polskiej klasy średniej
Według Ardanowskiego, Komisja Europejska „nie przedstawiła żadnych wyliczeń” do Europejskiego Zielonego Ładu. Jak dodał, ten program to „ideologiczny dokument europejskiej lewicy pod kierunkiem wiceszefa KE Fransa Timmermansa”.

Opierając się na szacunkach Służby Naukowej KE oraz Departamentu Rolnictwa USA, Ardanowski ocenił, że po wprowadzeniu obostrzeń z Zielonego Ładu, zbiory zbóż w Europie spadną o ok. 11 proc., czyli o 44 mln ton rocznie. A wtedy – zaznaczył – Europa „stanie się importerem zbóż”. Według niego podaż mięsa spadłaby o 14-16 proc., a podaż mleka na rynek o 10 proc. przy wzroście cen w sklepach.

Zdaniem b. ministra rolnictwa, takie ograniczenie produkcji, także w innych działach rolnictwa europejskiego, byłoby „kolejnym krokiem do upadku rolnictwa” w UE i do „pogorszenia jego konkurencyjności wobec rolnictwa z innych krajów kontynentu”.


Premier: Zamieniliśmy puste obietnice na realizację zadań. Nie zwalniamy tempa

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
07-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych