zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Armia Andersa – Szlak Nadziei”. Polscy senatorowie otworzyli wystawę w Astanie

16:06, 15.06.2017;   autor: akune;   źródło: PAP

„Armia Andersa – Szlak Nadziei” to tytuł wystawy, którą w Muzeum AŁŻIR niedaleko Astany otworzyli polscy senatorowie wraz z Anną Marią Anders, córką generała Władysława Andersa. Wystawa upamiętnia losy Polaków.


Podziel się:   Więcej

– To wystawa o moim ojcu i jego żołnierzach, którzy stali się potężną częścią polskiej historii i dlatego może być pokazywana na całym świecie – podkreśliła w czwartek Anna Maria Anders, która pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. dialogu międzynarodowego. Przypomniała też, że ekspozycja była już przedstawiana poza Polską, w Europie i Stanach Zjednoczonych.

„Smutna historia”

Anders zwróciła przy tym uwagę, że Kazachstan i Polskę w związku z sowieckimi represjami łączy „bardzo smutna historia”. Tłumaczyła, że tragiczna przeszłość obu narodów może stać się fundamentem przyszłej współpracy, również w obszarze gospodarczym.

Dodała, że jej wizyta w Kazachstanie ma służyć promowaniu nowelizacji ustawy o repatriacji, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w kwietniu br.


Anna Maria Anders na czele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
 
 
 
...
 
Pamięć o Polakach

Wystawa „Armia Andersa – Szlak Nadziei” upamiętnia losy Polaków, którzy po agresji na Polskę w 1939 r. dokonanej przez III Rzeszę i ZSRR znaleźli się pod okupacją sowiecką.

Ekspozycja przedstawia nie tylko znane wydarzenia jak np. sprawę tajnej klauzuli do paktu Ribbentrop-Mołotow, który stał się podstawą podziału Polski, ale również relacje Polaków, którzy w Armii Polskiej na Wschodzie widzieli szansę na odzyskanie wolności.

Wystawa przypomina także o tych wszystkich krajach i miejscach, dzięki którym Polacy wraz z Armią Andersa przeszli do Europy. Podkreśla, że bez życzliwości i pomocy miejscowej ludności m.in. w Kazachstanie, ale również w Iranie czy Palestynie dojście do Starego Kontynentu nie byłoby możliwe.Anna Maria Anders z wizytą w Iranie. Odwiedzi polski cmentarz w Isfahanie
Wernisaż

Wernisaż połączony ze złożeniem przez senatorów kwiatów pod tablicą upamiętniającą polskie więźniarki odbył się w Muzeum Ofiar Represji Politycznych i Totalitarnych AŁŻIR. Otwarto je na terenie dawnego obozu w 2007 r. z inicjatywy prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. W obozie tym (AŁŻIR to rosyjski skrót od Akmolińskiego Obozu dla Żon Zdrajców Ojczyzny) w różnych latach przetrzymywano ponad 18 tys. kobiet.

AŁŻIR był specjalnym podobozem Karłagu – Karagandyjskiego Poprawczego Obozu Pracy. Działał od 1938 r. do początku lat 50. Przebywały w nim kobiety 62 narodowości, w tym 173 Polki.

Polska delegacja przebywa w Kazachstanie z kilkudniową wizytą m.in. w związku z wystawą Expo 2017; weźmie udział w planowanych na sobotę obchodach Dnia Polaków w Kazachstanie. Wcześniej odwiedzi także Karagandę, a także spotka się m.in. z miejscową Polonią.


„Były momenty w historii, że Polacy potrzebowali pomocy. To lekcja na dziś, żeby nie bać się obcych”

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
08-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych