zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ast: Projekt dotyczący RPO trafi do Sejmu najprawdopodobniej w maju

10:56, 16.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, dostosowujący prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, trafi do Sejmu najprawdopodobniej w maju – powiedział szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast (PiS).


Podziel się:   Więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją; przepis straci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dotyczącą kadencji RPO – wskazał TK. Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw w czwartek po południu.

TK skierował także do Sejmu postanowienie sygnalizacyjne, które wskazuje, że „analogiczne do niekonstytucyjnego przepisu rozwiązania dotyczą także innych organów, których kadencje określone są w konstytucji”.

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast (PiS) poinformował, że poselski projekt, dostosowujący prawo do orzeczenia TK, najprawdopodobniej trafi do Sejmu w maju.

– I być może w maju proces legislacyjny się rozpocznie, by zakończyć się przed wejściem w życie wyroku TK i żeby nie zaistniała sytuacja, którą straszą opozycja i Adam Bodnar, że nie będzie Rzecznika Praw Obywatelskich – mówił Ast.


Bartłomiej Wróblewski wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich
Ast podkreślił, że trzy miesiące, to wystarczający czas na przygotowanie projektu i uchwalenie nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich.

– Trudno mi powiedzieć w tej chwili, jak ten projekt będzie wyglądał, jakie to będą rozwiązania. Na pewno uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wskazuje kierunek: jedną kwestią jest sprawa organu państwa, który mógłby wskazać osobę, która będzie pełniła obowiązki RPO po upływie kadencji dotychczasowego Rzecznika – mówił poseł PiS.


Grodzki o decyzji TK w sprawie RPO: Ewidentnie podszyta motywami politycznymi
– Teoretycznie organem wskazującym osobę p.o. RPO mógłby być prezydent albo marszałek Sejmu. Nie sądzę, żeby był to jakiś organ kolegialny, jak Sejm, bo byłoby to zbyt skomplikowane przy tej temperaturze sporu politycznego. Można też sobie wyobrazić, że do chwili wyłonienia nowego RPO, obowiązki pełniłby któryś z zastępców dotychczasowego Rzecznika. Rozwiązania mogą być naprawdę różne – wskazywał Ast.

Druga kwestia, którą będzie regulować nowela – podkreślił – dotyczy kompetencji jakie będzie miała osoba p.o. RPO. "Jedno jest pewne - tutaj TK nie pozostawia wątpliwości - osoba p.o. RPO tymczasowo nie może mieć takiego samego zakresu uprawnień, jakie ma konstytucyjnie wybrany Rzecznik Praw Obywatelskich – dodał.

Ast nie wykluczył także, że uregulowana zostanie kwestia kadencji innych konstytucyjnych organów - jak prezesa Najwyższej Izby Kontroli, czy prezesa Narodowego Banku Polskiego – co sygnalizował TK.


Sejm po raz kolejny przystąpi do wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych