zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Barbórkowa msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

18:17, 04.12.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach (Śląskie) odprawiona została w niedzielę barbórkowa msza św. w intencji górników oraz ofiar wypadków i katastrof górniczych. Nabożeństwu przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.


Podziel się:   Więcej

Węgiel i górnictwo znalazły się w tym roku w centrum uwagi nie tyko z powodu tragicznych wypadków. Sytuację rynkową branży diametralnie zmienił kryzys energetyczny związany z wojną w Ukrainie oraz wprowadzone po wybuchu wojny embargo na rosyjski węgiel, który od lat uzupełniał krajową produkcję – szczególnie wśród odbiorców indywidualnych i w lokalnych ciepłowniach.

Rynkowa luka jest uzupełniana importem, wypłacono też dodatki węglowe dla gospodarstw domowych i wprowadzono program preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy.

Barbórka – tradycyjny Dzień Górnika – obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ok. 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych.

Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tys. pracowników, w tym ponad 75 tys. w kopalniach węgla kamiennego.


Prezydent złożył górnikom życzenia z okazji zbliżającej się Barbórki

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych