Jak przekazało BBN, prezydent Duda odwiedzi mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód w czwartek o godz. 13; spotka się tam ze swym litewskim odpowiednikiem – Gitanasem Nausedą. Około godz. 14.10 planowane jest wystąpienie prezydentów.
BBN poinformowało, że o godz. 15.50 Duda i Nauseda odwiedzą Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w Marijampole na Litwie. Ok. godz. 16.55 planowane jest wystąpienie prezydentów.
Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód mieści się w Elblągu; jego zadaniem jest koordynacja działań czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO rozmieszczonych w ramach eFP (wzmocnionej wysuniętej obecności) w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ubiegłotygodniowy szczyt w Madrycie postanowił o wzmocnieniu wysuniętej obecności NATO na północno–wschodniej i południowo–wschodniej flance NATO, bataliony mają być w razie potrzeby gotowe do rozwinięcia do poziomu brygad.
Mobilne stanowisko przy przesmyku suwalskim zostało rozwinięte na czas ćwiczenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód (MND–NE). – Nasze dowództwo jest w trakcie ćwiczenia Amber Desirre 22–1. W ramach tego ćwiczenia mobilne stanowisko dowodzenia wyjechało z dowództwa i rozwinęło się w terenie przygodnym" – powiedział PAP rzecznik elbląskiej dywizji ppłk Dariusz Guzenda. – To dla nas doskonała okazja do przetrenowania procedur, nawiązania łączności, sprawdzenia, co ewentualnie należałoby poprawić – dodał.
Polska para prezydencka przybyła z wizytą na Litwę
Wysuniętą obecność NATO – inicjatywę utrzymywania na terytorium państw sojuszu ograniczonej obecności wojskowej w postaci batalionowych grup bojowych, przyjęto w trakcie szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. W jej skład wchodzą dostosowana wysunięta obecność (tFP) w Bułgarii i Rumunii oraz wzmocniona wysunięta obecność (eFP) w Polsce, Estonii na Litwie oraz Łotwie.
Stacjonujące w czterech państwach sojusznicze wojska działają na zasadzie 6–miesięcznej rotacji, a dowodzenie grupami w każdym z krajów powierzono tzw. państwu ramowemu, które wydziela największe siły i zapewnia wsparcie logistyczne. Państwem ramowym grupy stacjonującej w Polsce są Stany Zjednoczone; Polska wydzieliła zgrupowanie kompanijne czołgów do batalionu eFP na Łotwie.
Rozmowy prezydentów Polski i Litwy przede wszystkim o bezpieczeństwie