zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Będą kolejne zmiany w rządzie? Müller odpowiada

12:30, 25.02.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Nie zapadły decyzje w sprawie wiceministrów, którym Porozumienie wycofało rekomendację - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że nie ma na razie żadnych decyzji, co do ewentualnych zmian w rządzie.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu pytany w Pierwszym Programie Polskiego Radia o ewentualne dalsze dymisje po odwołaniu dotychczasowego wiceszefa MAP, przedstawiciela Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego odparł, że na razie nie ma decyzji, co do kolejnych zmian w rządzie.

- Na razie nie ma żadnych decyzji personalnych, co do pozostałego składu ani Rady Ministrów, ani wiceministrów. W najbliższym czasie takich planów nie ma, aczkolwiek rozumiem, że są pewne dyskusje w kontekście wycofania rekomendacji przez partię Porozumienia dla niektórych ministrów, natomiast w tym zakresie jeszcze żadne decyzje nie zapadły - poinformował Müller.

Pytany o obecną sytuację w koalicji rządzącej, odparł, że są różnice zdań, które określił jako „naturalne” w momencie, gdy w Zjednoczonej Prawicy funkcjonują trzy różne ugrupowania.

Zapewnił, że Zjednoczona Prawica przetrwa do wyborów w 2023 r.
- Uważam, że w tym zakresie mamy tutaj spokojnie szanse realizować ten program, na który się umówiliśmy. Alternatywą jest rządzenie przez jakąś orientalną koalicję przyszłości - PO, Szymona Hołowni, Lewicy, może PSL-u do tego. Tutaj z naszej strony powinna być duża odpowiedzialność, aby do rządzenia przez te ugrupowania nie doprowadzić - mówił Müller.

Spór w kwestii kierownictwa


W minionym tygodniu polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski został zdymisjonowany z funkcji wiceszefa resortu aktywów państwowych. W wydanym w sobotę oświadczeniu Solidarna Polska negatywnie oceniła odwołanie Kowalskiego i stwierdziła, że nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Solidarna Polska chce rozmawiać o dymisji Kowalskiego na Radzie Koalicji. Ponadto - według nieoficjalnych informacji PAP - ugrupowanie Zbigniewa Ziobry chce omówić także kwestię ratyfikacji zasobów własnych unijnego budżetu. Solidarna Polska od początku sprzeciwia się powiązanemu z budżetem mechanizmowi warunkowości. Premier Mateusz Morawiecki informował w ubiegłym tygodniu, że projekt ustawy dotyczący ratyfikacji zasobów własnych jest obecnie w trakcie konsultacji międzyresortowych.
W drugiej koalicyjnej partii - Porozumieniu - doszło do sporu w kwestii kierownictwa. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

Jarosław Gowin i jego zwolennicy przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

13 lutego ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, minister-członek Rady Ministrów Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.

Przedstawiciele Porozumienia poinformowali, że Żalkowi, Gryglasowi i Cieślakowi cofnięte zostały rekomendacje do zasiadania w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Sondaż dla wPolityce: Zjednoczona Prawica prowadzi, Hołownia nadal wygrywa z PO

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
21-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych