– Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską, a ta jest w kontakcie ze wszystkimi dostawcami szczepionek. Mamy też swoje kontakty z dostawcami szczepionek, ale trzymamy się procedury, którą uzgodniliśmy na forum UE - powiedział premier odpowiadając na pytanie na środowej konferencji prasowej.
Przedstawiając informacje, jakie dostała strona Polska, Morawiecki stwierdził, że
firma Pfizer „potrzebowała krótkiego czasu – tydzień, dwa, na przestawienie linii technologicznych, po to, żeby jeszcze więcej szczepionek móc wyprodukować”. Według premiera firma ta chce nie tylko nadrobić powstałe w ten sposób opóźnienia w dostawach, ale też przyspieszyć w przyszłości produkcję szczepionek.
– Podczas jutrzejszego spotkania Rady Europejskiej będę domagał się, żeby nie było więcej tego typu zmian w harmonogramie dostaw – zapowiedział Morawiecki. Dodał, że jedyne zmiany jakie według niego są dopuszczalne w przyszłości „to tylko zwiększenie dostaw” szczepionek.
Morawiecki ocenił również, że
„najtrudniejszy okres” w procesie szczepień będzie „do kwietnia, maja”, ponieważ do tego czasu liczba dawek będzie „daleko mniejsza” niż możliwości szczepienia w Polsce.
– My testujemy nasz system – to jest 4,5 tys. placówek a za chwilę będzie 6 tys. placówek, które mogą szczepić – i to jest bardzo dobra wiadomość, że (...)
doszło do zbudowania sytemu, który jest w stanie szczepić nawet powyżej 8 mln osób miesięcznie. Niestety nie mamy tylu dawek i dlatego wszelkimi możliwymi sposobami naciskamy poprzez UE oraz bezpośrednio na producentów szczepionek, żeby te dostawy dawek szczepionek były jak najszybsze i jak największe – powiedział premier.
15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid–19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć – poinformowano – konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że
powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.