zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Będę domagał się, by nie było więcej zmniejszania dostaw szczepionek na COVID-19”

16:33, 20.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas czwartkowego spotkania Rady Europejskiej będzie domagał się, by nie było więcej zmian w harmonogramie dostaw szczepionek na COVID-19 i zmniejszania tych dostaw.


Podziel się:   Więcej

– Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską, a ta jest w kontakcie ze wszystkimi dostawcami szczepionek. Mamy też swoje kontakty z dostawcami szczepionek, ale trzymamy się procedury, którą uzgodniliśmy na forum UE - powiedział premier odpowiadając na pytanie na środowej konferencji prasowej.

Przedstawiając informacje, jakie dostała strona Polska, Morawiecki stwierdził, że firma Pfizer „potrzebowała krótkiego czasu – tydzień, dwa, na przestawienie linii technologicznych, po to, żeby jeszcze więcej szczepionek móc wyprodukować”. Według premiera firma ta chce nie tylko nadrobić powstałe w ten sposób opóźnienia w dostawach, ale też przyspieszyć w przyszłości produkcję szczepionek.

– Podczas jutrzejszego spotkania Rady Europejskiej będę domagał się, żeby nie było więcej tego typu zmian w harmonogramie dostaw – zapowiedział Morawiecki. Dodał, że jedyne zmiany jakie według niego są dopuszczalne w przyszłości „to tylko zwiększenie dostaw” szczepionek.
Morawiecki ocenił również, że „najtrudniejszy okres” w procesie szczepień będzie „do kwietnia, maja”, ponieważ do tego czasu liczba dawek będzie „daleko mniejsza” niż możliwości szczepienia w Polsce.

– My testujemy nasz system – to jest 4,5 tys. placówek a za chwilę będzie 6 tys. placówek, które mogą szczepić – i to jest bardzo dobra wiadomość, że (...) doszło do zbudowania sytemu, który jest w stanie szczepić nawet powyżej 8 mln osób miesięcznie. Niestety nie mamy tylu dawek i dlatego wszelkimi możliwymi sposobami naciskamy poprzez UE oraz bezpośrednio na producentów szczepionek, żeby te dostawy dawek szczepionek były jak najszybsze i jak największe – powiedział premier.

15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid–19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć – poinformowano – konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych