zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Będę zabiegał, by Ukraina była na szczycie NATO w Warszawie”. Duda spotkał się z Poroszenką

13:46, 15.12.2015;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

– Ukraina jest strategicznym partnerem Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda. Przebywający z oficjalną wizytą w Kijowie polski prezydent spotkał się we wtorek z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką. – Chcielibyśmy, aby granica między Polską a Ukrainą była granicą pewną, ale też przyjazną – dodał Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

– Bardzo bym chciał, aby Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu w Warszawie i będę zabiegał, aby miejsce dla Ukrainy było przy tym stole – powiedział Andrzej Duda.

– Jak wiadomo Polska będzie gospodarzem szczytu NATO w 2016 roku w Warszawie i bardzo bym chciał, aby Ukraina była na tym szczycie NATO obecna, aby obecność Ukrainy była tam jednoznaczna – powiedział polski prezydent.

Duda uważa, że jest to istotne z punktu widzenia nie tylko relacji polsko-ukraińskich, ale także z punktu widzenia pozycji Ukrainy w sferze globalnej i bezpieczeństwa w naszej części świata. – Stąd będę zabiegał o to, aby miejsce przy stole dla Ukrainy było – powiedział Duda.

Prezydent Poroszenko oświadczył, że ukraińska współpraca z NATO w zakresie politycznym i bezpieczeństwa jest bardzo ważna dla Ukrainy. – Rola Polski w roku 2016, gdy szczyt NATO odbędzie się w Warszawie, jest bardzo ważna – dodał. Dziękował prezydentowi Dudzie za wsparcie ukraińskich inicjatyw.


Duda po rozmowie telefonicznej z Poroszenką. „Strategiczny wymiar relacji polsko-ukraińskich”
 
 
 
...
 
„Wzajemne relacje muszą się opierać na prawdzie historycznej”

Układanie dobrych wzajemnych relacji polsko-ukraińskich musi się opierać na prawdzie historycznej, nawet jeżeli ta prawda jest bolesna – powiedział Duda.

– Rozmawialiśmy o znaczącej intensyfikacji działania prezydenckiego komitetu konsultacyjnego. Chcielibyśmy, żeby spotkanie tego komitetu odbyło się zaraz po Nowym Roku. Bardzo istotnym elementem będzie powołanie instytucji dialogu, która będzie forum dyskusji i ustalaniu wzajemnych relacji, jeżeli chodzi o kwestie naukowe, kulturalne, ale przede wszystkim jeżeli chodzi o kwestie historyczne – powiedział prezydent.

– Nie mamy wątpliwości razem z panem prezydentem (Poroszenką), że układanie dobrej przyszłości i dobrych wzajemnych relacji polsko-ukraińskich musi się opierać także na prawdzie historycznej, nawet jeżeli ta prawda jest bolesna, to trzeba się na niej opierać, trzeba od niej wyjść, trzeba pokonywać pewne stereotypy, które w relacjach między narodami nie powinny istnieć – dodał Duda.

Według prezydenta RP krzywdy, które zaistniały w XX wieku nie powinny kłaść się cieniem na wzajemnych relacjach Polski i Ukrainy.

Duda zapowiedział też, że Polska będzie dalej wspierać Ukrainę w procesie decentralizacji. Zapowiedział m.in. wyjazdy lokalnych władz ukraińskich na konsultacje z polskimi samorządami i wsparcie ze strony polskich ekspertów.

Duda mówił też o potrzebie poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców aktywnych na rynku ukraińskim. – Wspieramy ukraińskie dążenie, jeśli chodzi u Unię Europejską, o ruch bezwizowy – zadeklarował Duda. – Chcielibyśmy, aby ta granica, która istnieje między Polską, a Ukrainą, dzieląca nasze państwa, była granicą pewną, ale zarazem przyjazną (...) granicą, którą nie jest odczuwana przez społeczeństwo Ukrainy jako swoista ściana – powiedział Duda. Zapowiedział rozmowy z premier Beatą Szydło i z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem.


Prezydent Duda rozmawiał z prezydentami USA, Ukrainy i szefem Rady Europejskiej
Poroszenko: nakreśliliśmy już pierwsze zadania

– Polska jest oddanym i strategicznym partnerem Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po spotkaniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Dziękował też za „twarde” stanowisko Polski na rzecz suwerenności i integracji Ukrainy.

– Polska jest oddanym i strategicznym partnerem Ukrainy (...) dzisiaj są stworzone wszelki warunki dla uruchomienia na pełną moc naszych wzajemnych relacji – powiedział Poroszenko,

Jak dodał, razem z prezydentem Dudą uzgodnili m.in. „aktywizację” komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy. – Nakreśliliśmy już pierwsze zadania do pierwszego posiedzenia (komitetu) w dziedzinie gospodarki, kultury i rozbudowy zaufania między naszymi obywatelami. Umówiliśmy się na wypełnianie strategicznego partnerstwa nowymi projektami i inicjatywami – poinformował Poroszenko.

Prezydent Ukrainy dziękował Dudzie za „twarde” stanowisko Polski na rzecz suwerenności i integralności Ukrainy. – Jesteśmy zadowoleni ze zdecydowanego stanowiska, które demonstrują nasi polscy partnerzy – zadeklarował. Poroszenko przekonywał też, że Ukraina broni nie tylko niepodległości i demokracji Ukrainy. – Trwa walka o naszą i waszą wolność – podkreślił.

,„Konieczne jest uruchomienie mechanizmu deokupacji Krymu”

Wyraził zadowolenie z „niezmiennego” stanowiska Warszawy wobec konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji, dopóki nie będzie ona realizowała przyjętych na siebie zobowiązań z Mińska. Zdaniem prezydenta Ukrainy, konieczne jest również uruchomienie „mechanizmu deokupacji i demilitaryzacji Krymu”.

Poroszenko poinformował o wspólnych z Polską uzgodnieniach na temat wzmocnienia współpracy ekonomicznej. Dziękował również Polsce za działania na rzecz liberalizacji ruchu wizowego dla Ukraińców.

Kolejne tematy rozmów, to – jak relacjonował Poroszenko – m.in. kwestie polityki energetycznej oraz przeszłości obu narodów. – Dialog w sprawie naszej wspólnej historii będzie kontynuowany w ramach komitetu prezydenckiego oraz (poprzez) aktywizację współpracy między ukraińskim i polskim Instytutem Pamięci Narodowej – zadeklarował.

– Historia nas nauczyła, że kiedy Polacy i Ukraińcy się kłócą, to obydwie strony na tym tracą – przekonywał prezydent Ukrainy.


Poroszenko i Duda potępili wybory planowane przez separatystów. Prezydent w tym roku odwiedzi Ukrainę
Program wizyty

Prezydent Andrzej Duda złożył rano wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także wraz z małżonką złożył symboliczny koszyk pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933.

Po ceremonii oficjalnego powitania odbyły się rozmowy delegacji polskiej i ukraińskiej pod przewodnictwem prezydentów Polski i Ukrainy.

Następnie prezydent Duda wraz z małżonką złożą kwiaty pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni” z okresu rewolucji godności na Ukrainie w latach 2013-2014.

Po południu prezydent spotka się z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, a następnie będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Wizyta delegacji z prezydentem Andrzejem Dudą rozpoczęła się w poniedziałek późnym wieczorem złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy w Bykowni pod Kijowem, gdzie pochowane są ofiary NKWD. Są wśród nich polscy oficerowie z tzw. listy katyńskiej. To pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie w charakterze prezydenta.


15 grudnia prezydent Duda spotka się w Kijowie z prezydentem Ukrainy
Spotkanie ze studentami

Następnie w polskiej ambasadzie prezydent spotka się ze studentami i młodymi intelektualistami. Na koniec wizyty Andrzej Duda wraz z małżonką spotkają się także z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie; podczas tego spotkania planowana jest wypowiedź prezydenta dla mediów.

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że głównymi tematami kijowskich rozmów prezydenta będzie sytuacja na wschodzie Ukrainy, polskie wsparcie dla reform wewnętrznych na Ukrainie, polsko-ukraińska współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo energetyczne, a także dialog historyczny i tożsamościowy między Polską a Ukrainą.


Prezydent Duda na Ukrainie. Złożył wieńce na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych