zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Będzie „czternastka” dla emerytów? Rząd zajmie się projektem ustawy

10:12, 25.02.2020;   autor: msies, akune;   źródło: PAP

Rząd ma się we wtorek zająć projektem ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Większość „czternastek” byłaby wypłacona w listopadzie 2021 r.


Podziel się:   Więcej

Wypłata tzw. trzynastych i czternastych emerytur była jedną z obietnic PiS przed wyborami parlamentarnymi. O wprowadzeniu tego rozwiązania mówił także premier Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé.

Rządzący przekonywali, że rozwiązanie ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, szczególnie znaczące dla pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe.

We wtorek – jak wynika z porządku obrad Rady Ministrów ˜– rząd ma się zająć projektem w sprawie czternastych emerytur i rent.

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że w 2021 r. „czternaste świadczenie” w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.).

W przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, „czternastka” będzie wypłacana na zasadzie „złotówka za złotówkę”, czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Większość „czternastek” byłaby wypłacona w listopadzie 2021 r.


Premier: W przyszłym roku wszyscy emeryci i renciści otrzymają 13. emeryturę
 
 
 
...
 
Kto otrzyma świadczenie?

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.


Także we wtorek prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę gwarantującą coroczną wypłatę trzynastych emerytur i rent. Świadczenia będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Większość „trzynastek” będzie wypłacona z urzędu, w kwietniu, wraz z pobieraną emeryturą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.


Prezydent: Będę czynił wszystko, żeby 13. emerytura była wypłacona

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych