zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Będzie dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych

16:16, 20.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W ramach systemu psychiatrii dziecięcej pojawia się kilka nowych elementów, m.in. bezpłatna infolinia oraz dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych – powiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Według niego, w systemie „bardzo dużo się zmienia i na pewno z korzyścią dla młodzieży”.


Podziel się:   Więcej

Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej wskazywał, że proces przebudowy systemu psychiatrii dziecięcej rozpoczął się w 2018 roku. – Zakłada kompleksową przebudowę systemu psychiatrii dziecięcej, odejścia od takiego, można powiedzieć, już bardzo „zużytego” modelu psychiatrii, opartej na oddziałach szpitalnych, w kierunku psychiatrii środowiskowej, którą aktywnie budujemy od początku roku 2020 – powiedział minister zdrowia.

– To, co dziś robimy, to jest pewne przyspieszenie w tym procesie, bo pojawiają się nowe środki na retaryfikację, na wzmocnienie infrastrukturalne (...) i myślę, że w ten sposób trzeba to postrzegać, że pandemia jest okazją do tego, by przyspieszyć pewne działania – wskazywał.

Niedzielski podkreślił, że w ramach systemu psychiatrii dziecięcej pojawia się kilka nowych elementów, m.in. bezpłatna infolinia oraz dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. – Co jest oczywiście konsekwencją okresu pandemii i tego, że w czasie tym dzieci bardzo dużo pracowały z komputerem. Ale nie tylko pracowały, również było to okno na świat, które pozwalało w tych czasach pandemii kontaktować się ze znajomymi, ale też zażywać rozrywki w postaci gier komputerowych – powiedział minister.
Według szefa resortu zdrowia, „w perspektywie roku będziemy w zupełnie innym świecie w psychiatrii dziecięcej, gdzie każde dziecko, młoda osoba, rodzic będzie wiedział, że w każdym powiecie może zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami czy problemami swoich dzieci”. – Tam zostanie zaopiekowany, tam będzie mógł skorzystać z psychoterapii. Będzie również w przypadku, jeśli ośrodek jest niewystarczający do prowadzenia leczenia, zostać skierowany do wyższych poziomów – tłumaczył.

W opinii ministra zdrowia, w tym zakresie „bardzo dużo się zmienia i zmienia się na pewno z korzyścią dla młodzieży”.

Na wspólnej z ministrem zdrowia konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że w 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł. Podkreślił ponadto, że w ubiegłym roku zwiększono też łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562. Szef rządu poinformował też, że na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży zostanie przeznaczone 220 mln zł, a na poprawę infrastruktury trafi 120 mln zł.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych