zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Będzie można jeździć z kierownicą po lewej stronie?

12:38, 23.09.2011;   autor: miha;   źródło: IAR

Będzie pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za odmowę rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie, przystosowanych do ruchu lewostronnego.


Podziel się:   Więcej

Polskie Radio dowiedziało się w Komisji Europejskiej, że decyzja o skierowaniu pozwu została wpisana do programu posiedzenia komisarzy w przyszłym tygodniu. Wydaje się, że decyzja już jest przesądzona, choć w ostatnim momencie może spaść z agendy.

Komisja Europejska zajęła się sprawą kilka lat temu, po otrzymaniu skargi od mieszkańca Kielc, któremu odmówiono rejestracji samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii z kierownicą po prawej stronie. Bruksela, po zapoznaniu się z sytuacją uznała, że Polska łamie prawo wspólnotowe, domagając się, by przed rejestracją samochodu kierownica została przełożona na lewą stronę. Chodzi między innymi o naruszenie zasady swobodnego przepływu towarów na unijnym rynku.

Komisja Europejska argumentuje, że tego rodzaju auta są rejestrowane i jeżdżą także w innych krajach Unii, które nie wymagają przełożenia kierownicy. Polska nie może więc być wyjątkiem.

Tymczasem polskie ministerstwo infrastruktury powołuje się na względy bezpieczeństwa – nie chodzi tylko o umiejscowienie kierownicy, która ogranicza pole widzenia przy wyprzedzaniu, ale także między inny układ świateł. Tłumaczy, że sieć drogowa w Polsce jest w o wiele gorszym stanie w porównaniu z innymi krajami członkowskimi.

Istnieje obawa, że w związku z niewielkim procentem dróg dwujezdniowych, większa liczba samochodów z kierownicą po prawej stronie pogorszy stan bezpieczeństwa na polskich drogach – tak ministerstwo infrastruktury skomentowało zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych