zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Będzie można jeździć z kierownicą po lewej stronie?

12:38, 23.09.2011;   autor: miha;   źródło: IAR

Będzie pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za odmowę rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie, przystosowanych do ruchu lewostronnego.


Podziel się:   Więcej

Polskie Radio dowiedziało się w Komisji Europejskiej, że decyzja o skierowaniu pozwu została wpisana do programu posiedzenia komisarzy w przyszłym tygodniu. Wydaje się, że decyzja już jest przesądzona, choć w ostatnim momencie może spaść z agendy.

Komisja Europejska zajęła się sprawą kilka lat temu, po otrzymaniu skargi od mieszkańca Kielc, któremu odmówiono rejestracji samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii z kierownicą po prawej stronie. Bruksela, po zapoznaniu się z sytuacją uznała, że Polska łamie prawo wspólnotowe, domagając się, by przed rejestracją samochodu kierownica została przełożona na lewą stronę. Chodzi między innymi o naruszenie zasady swobodnego przepływu towarów na unijnym rynku.

Komisja Europejska argumentuje, że tego rodzaju auta są rejestrowane i jeżdżą także w innych krajach Unii, które nie wymagają przełożenia kierownicy. Polska nie może więc być wyjątkiem.

Tymczasem polskie ministerstwo infrastruktury powołuje się na względy bezpieczeństwa – nie chodzi tylko o umiejscowienie kierownicy, która ogranicza pole widzenia przy wyprzedzaniu, ale także między inny układ świateł. Tłumaczy, że sieć drogowa w Polsce jest w o wiele gorszym stanie w porównaniu z innymi krajami członkowskimi.

Istnieje obawa, że w związku z niewielkim procentem dróg dwujezdniowych, większa liczba samochodów z kierownicą po prawej stronie pogorszy stan bezpieczeństwa na polskich drogach – tak ministerstwo infrastruktury skomentowało zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych