zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Będzie spotkanie opozycji w Senacie ws. poprawek do ustawy o wyborach prezydenckich

10:41, 01.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

W poniedziałek o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie senackich klubów: KO, Lewicy i PSL oraz senatorów niezależnych ws. poprawek do ustawy o wyborach prezydenckich – poinformował szef klubu KO Leszek Czarnobaj. Według niego poprawka ws. wyborów po 6 sierpnia raczej nie zyska akceptacji.


Podziel się:   Więcej

Senator nie wykluczył też, że do głosowania nad ustawą może dojść jeszcze w poniedziałek wieczorem. O godz. 11.00 prace nad ustawą będą kontynuować senackie komisje: Ustawodawcza, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego.

– O godzinie 14.00 mamy spotkanie klubów demokratycznej większości, czyli Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL oraz senatorów niezależnych. Zaopiniujemy wszystkie poprawki, które będą zgłoszone do ustawy i ustalimy tok postępowania na posiedzeniu plenarnym – powiedział Czarnobaj.

Według niego Koalicja Obywatelska będzie m.in. popierać poprawkę, zgodnie z którą w ustawie zostanie zapisany terminarz wyborczy (określi ona m.in. ile dni nowi kandydaci na prezydenta będą mieli na zebranie podpisów; senator KO Marek Borowski zaproponował w zeszłym tygodniu by było to minimum 10 dni), a także poprawki senatorów PSL (chodzi o wydłużenie godzin otwarcia lokali wyborczych oraz dwudniowe głosowanie).

Szef senackiego klubu KO spodziewa się natomiast, że akceptacji nie zyska poprawka zgłoszona w zeszłym tygodniu przez wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawką-Stanecką z Lewicy, zgodnie z którą ustawa o wyborach prezydenckich miałaby wejść w życie 6 sierpnia. Tak określone w ustawie vacatio legis powodowałoby, że wybory prezydenckie odbyłyby się po tym terminie. – Uważam, że na 99 procent ta poprawka nie przejdzie – zaznaczył Czarnobaj.

Zapowiedział też, że będzie proponował, by głosowanie nad ustawą odbyło się tuż po zakończeniu debaty plenarnej nad ustawą. Nie wykluczył, że byłoby to jeszcze w poniedziałek wieczorem.


Senackie komisje wznowią prace nad ustawą o wyborach prezydenckich w 2020 r.
Uchwała PKW opublikowana

W poniedziałek rano w Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja. PKW stwierdziła w niej, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów” w wyborach 10 maja i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana w poniedziałek.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka przyznała w poniedziałkowej rozmowie z TVN24, że publikacja uchwały PKW zmieniła sytuację prawną w sprawie wyborów. – Oczywiście, że sytuacja prawna się zmienia, dla mnie jako dla prawnika jest to bardzo ważne – powiedziała senator Lewicy.

Dopytywana, czy w związku z tym nie wyklucza wycofania swej poprawki dotyczącej, odparła: „Nic nie wykluczam; czekam na opinie ekspertów, którzy się znają na konstytucji lepiej niż ja”.

Poprawka wywołała kontrowersje, przede wszystkim w obozie rządzącym, który chce, by wybory odbyły się 28 czerwca.


Uchwała PKW ws. wyborów prezydenckich opublikowana w Dzienniku Ustaw
Ustawa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich 12 maja. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Ustawa nakłada ponadto na marszałka Sejmu obowiązek określenia, po zasięgnięciu opinii PKW, tzw. terminarza wyborczego, czyli dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych, przewidzianych w Kodeksie wyborczym i w ustawie (KO chce, by terminarz ten został opisany w ustawie).


Zbiera się Senat. W porządku obrad m.in. ustawa o wyborach prezydenckich

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
14-07-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych