zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Będziemy podnosić na forum OBWE kwestie przestrzegania prawa przez Rosję”

10:51, 27.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Będę rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, by na posiedzeniu Rady Europejskiej przedstawił postulat wzmocnienia Misji Obserwacyjnej UE na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową – zapowiedział w czwartek w Tbilisi prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Nawiązał do tego, że odwiedził w środę także linię rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową (Region Cchinwali w Odzisi), gdzie stacjonuje Misja Obserwacyjna UE. Zwracał uwagę, że tam jest miejsce, gdzie kończy się administracja gruzińska, a rozpoczyna się obszar znajdujący się pod rosyjską okupacją. Mówił, że te gruzińskie tereny wbrew przepisom prawa międzynarodowego zostały zajęte przez Rosję.

Prezydent zaznaczył, że jest to miejsce, które jego zdaniem powinien zobaczyć „każdy polityk, nie tylko UE, ale też Sojuszu Północnoatlantyckiego, by sobie uświadomić, jaka jest rzeczywiście współczesna rosyjska polityka, jakimi metodami w swoich działaniach geopolitycznych posługuje się Rosja”.

– Opuszczone gospodarstwa, opuszczone domy, zasieki, brak możliwości przekroczenia tej linii rozgraniczenia, co jest tragedią dla ludzi mieszkających w tym regionie, dlatego, że z dnia na dzień zabroniono w ogóle przekraczania tej linii – mówił.
 
 
 
...
 
Podkreślał, że był w miejscu, z którego widać rosyjskie posterunki i koszary, co jest „oczywistym, jawnym pogwałceniem porozumienia szcześciopunktowego z 2008 r, którego Rosja teoretycznie do dzisiaj jest stroną”, a które przewidywało całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z tego regionu. Mimo to – zauważył – ich obecność tam jest faktem, a na okolicznych terenach żołnierze dokonują zatrzymań i dochodzi nawet do porwań osób, które próbują tę linię rozgraniczenia przekroczyć.

– Dzieje się więc ewidentne bezprawie, pogwałcenie wszelkich zasad prawa międzynarodowego, i to jest tutaj codziennym faktem. Dlatego mówię, że przedstawiciele wspólnoty międzynarodowej, przedstawiciele państw UE, państw NATO powinni zobaczyć to na własne oczy, żeby mieć świadomość, o czym rozmawiamy, kiedy mówimy, że należy dołożyć wszelkich starań w przestrzeni międzynarodowej, aby wymusić na Federacji Rosyjskiej przestrzeganie prawa międzynarodowego – powiedział prezydent.

– Polska obejmuje w przyszłym roku przewodnictwo w OBWE, i będziemy te tematy na forum OBWE na pewno podnosić – zadeklarował.

Para prezydencka w Tbilisi. Bierze udział w Dniu Niepodległości Gruzji

„Będę zabiegał ws. wzmocnienia Misji Obserwacyjnej UE”


Będę rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, by na posiedzeniu Rady Europejskiej przedstawił postulat wzmocnienia Misji Obserwacyjnej UE na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową – zapowiedział w czwartek w Tbilisi prezydent Andrzej Duda. Prezydent na czwartkowej wspólnej konferencji z gruzińską prezydent Salome Zurabiszwili odnosząc się do linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową wskazywał, że na co dzień pełni tam swoje zadania Misja Obserwacyjna UE, w której uczestniczy 17 obserwatorów z Polski, a kierowana jest przez Marka Szczygła.

Duda poinformował, że podczas czwartkowej rozmowy z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podjęto temat dalszej przyszłości tej misji. Jak relacjonował, pani prezydent zwróciła się do niego o to, by zabiegał o jej wzmocnienie.

– Będę rozmawiał na ten temat z przywódcami UE, będę rozmawiał z prezydentami, będę rozmawiał także z panem premierem Mateuszem Morawieckim, żeby ten postulat przedstawił na Radzie Europejskiej. Mam nadzieję, że uda się podjąć także i działania w tym kierunku – podkreślił polski prezydent.

Jak zapewnił sprawa granic Gruzji i sytuacji jaka panuje w rejonie Abchazji będzie podnoszona na forach międzynarodowych, m.in. ONZ. – I to zarówno w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ jak i w Radzie Praw Człowieka ONZ, w której dzisiaj Polska jest członkiem – zapowiedział Duda.

„Potwierdziłem wolę rządu polskiego, aby dostarczyć szczepionki do Gruzji”


Wśród tematów rozmów z prezydent Gruzji wymienił m.in. turystykę w dobie pandemii COVID–19.

– Chciałbym, żeby Gruzja w tym roku swoją ofertę mogła także zaproponować naszym turystom. Wierzę w to, że będzie to możliwe i w okresie wakacyjnym nasi rodacy zainteresowani odwiedzeniem Gruzji będą mogli tu przyjechać – mówił prezydent.

Duda poinformował, że potwierdził także chęć podzielenia się przez Polskę szczepionkami przeciw COVID–19 z Gruzją.

Potwierdziłem wolę rządu polskiego, aby podzielić się szczepionkami, aby dostarczyć do Gruzji szczepionki – powiedział prezydent.

Wyraził nadzieję, że Polska otrzyma zamówione szczepionki zgodnie z terminami, dzięki czemu – jak dodał – będzie mogła przekazać pewną ilość szczepionek na potrzeby społeczeństwa gruzińskiego. Poinformował, że będzie na ten temat jeszcze rozmawiał z szefem polskiego rządu, ministrem zdrowia i szefem KPRM.

Prezydent Zurabiszwili: Nadejdzie czas, gdy Gruzja będzie pełnoprawnym członkiem UE


Nadejdzie czas, gdy Gruzja będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej; liczymy na wsparcie naszych partnerów – mówiła w czwartek prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Tbilisi. Podkreśliła polskie poparcie dla euroatlantyckich aspiracji swego kraju. Prezydent Duda składa oficjalną wizytę w Gruzji. W czwartek spotkał się z prezydent Zurabiszwili. Na briefingu prasowym po rozmowach gruzińska prezydent przypomniała, że prezydent Duda w środę uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości Gruzji. „To był gest przyjaźni i solidarności, która łączy nasze kraje” – podkreśliła Zurabiszwili.

Przypomniała, że Duda odwiedził też w środę linię rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową, gdzie stacjonuje Misja Obserwacyjna UE. Jak zaznaczyła, pokazuje to, że „jak Polska dobrze rozumie trudną sytuację, w jakiej znajduje się obecnie Gruzja”.

Zurabiszwili podziękowała Polsce za to, że „towarzyszy Gruzji w trudnej drodze do Unii Europejskiej”.Prezydent: Gruzini, czekamy na was w zjednoczonej Europie i w NATO
„Dzisiejsze czasy wymagają od nas wszystkich większej solidarności. Liczymy na wsparcie naszych partnerów w drodze do Unii europejskiej i do struktur NATO. Polska jest jednym z krajów, która popiera Gruzję w drodze do tych organizacji” – oświadczyła prezydent Zurabiszwili.

Zaznaczyła, że Gruzja przeszła już pewne etapy na drodze do UE: podpisano umowa stowarzyszeniową i uruchomiono ruch bezwizowy. „Przed nami jeszcze długa droga, ale nadejdzie czas, gdy Gruzja będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej” – podkreśliła. Zaznaczyła, że przed Gruzją jest realizacja wielu projektów infrastrukturalnych przy wsparciu UE, która też ma swój interes w regionie Morza Czarnego.

Oceniła, że dla Gruzji istnieje też perspektywa wstąpienia do NATO przypominając, że w 14 czerwca w Brukseli odbędzie się szczyt Sojuszu. „Z prezydentem Dudą omawialiśmy ten temat, by polska strona reprezentowała tam interesy Gruzji i przekazywał informację o rzeczywistej sytuacji w Gruzji; myślę, że również z ukraińskiej strony. Liczymy na to, że drzwi do struktur NATO będą dla Gruzji otwarte, jak były dla Macedonii” – powiedziała Zurabiszwili.

„Jesteśmy bardzo dumni, że mamy w Polsce tak duże wsparcie”


Zurabiszwili podkreśliła, że współpraca między Gruzją a Polska ma bardzo długą historię, ale „oczywiście jeszcze sporo przed nami”.

Mówiła, że w trakcie rozmów Duda zapewnił, iż Polska dołoży wszelkich starań, by wypełnić deklaracje dotyczące wsparcia Gruzji w zakresie szczepionek.

„Ta solidarność, którą okazuje polska strona Gruzji, jest bardzo cenna, bardzo ważna i te wielkie gesty są niezmiernie ważne dla Gruzji” – podkreśliła Zurabiszwili.

Mówiła też, że Duda zapewnił, że będzie na międzynarodowych szczytach podnosił kwestię interesów Gruzji i problemy związane z terenami okupowanymi.

„Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy takie duże wsparcie” – powiedziała Zurabiszwili.

Mówiła, że jest bardzo ważne, aby wzmacniać współpracę polsko–gruzińską. Dodała, że po pokonaniu koronawirusa Gruzja chciałaby wzmocnić swoją ekonomię, która opiera się przede wszystkim na turystyce.

„Już niebawem otwiera się sezon turystyczny i Gruzja jest całkowicie otwarta dla wszystkich turystów, szczególnie dla osób po szczepieniu” – powiedziała Zurabiszwili.

Sejm przyjął uchwałę w 10. rocznicę agresji Rosji na Gruzję