zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Będziemy rządzić się tak, aby suwerenność i bezpieczeństwo Polski nie zostały naruszone”

10:06, 26.08.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Polska wykonuje swoje zobowiązania związane z prawem międzynarodowym, ale przede wszystkim będziemy rządzili się tak, aby suwerenność Polski i jej bezpieczeństwo nie zostały naruszone; dlatego tworzymy nowe przepisy – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o projekt noweli ws. cudzoziemców.


Podziel się:   Więcej

– Polska wykonuje swoje zobowiązania związane z prawem międzynarodowym, jednak przede wszystkim będziemy tutaj rządzili się tak, aby suwerenność Polski i jej bezpieczeństwo nie zostały naruszone – powiedział premier Morawiecki w czwartek na konferencji prasowej, pytany o kontrowersje związane z rządowym projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. – Dlatego tworzymy nowe przepisy, które są oczywiście w konsultacjach, z różnymi osobami i resortami – dodał.

Nie jest żadną tajemnicą, że Polska ma dużo bardziej rygorystyczne podejście do wszystkich osób, które próbują ubiegać się o azyl, w porównaniu do przynajmniej kilku krajów UE, z zachodniej jej części. Takie stanowisko bardzo konsekwentnie utrzymywaliśmy przez długi czas – podkreślił premier. – Stanowisko naszych partnerów z UE, także z Komisji Europejskiej uległo zasadniczej zmianie; tak naprawdę upodobniło się do naszego. Dzisiaj jesteśmy w lepszym miejscu z punktu widzenia wspólnego rozumienia tych spraw razem z partnerami z UE – ocenił.

Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów dotyczących nielegalnej migracji
 
 
 
...
 
Przygotowany w MSWiA projekt noweli ustawy o cudzoziemcach zakłada wprowadzenie zmian w ustawie o cudzoziemcach oraz ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że ma on na celu „dostosowanie przepisów prawa krajowego do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej”. Rząd przyjął projekt w ubiegłym tygodniu.

Zgodnie z projektem cudzoziemiec, zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, zarządzeniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do opuszczenia terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw strefy Schengen. Określono w projekcie także czas obowiązywania tego zakazu wynoszący od 6 miesięcy do 3 lat. Według projektu na to zarządzenie placówki SG przysługuje zażalenie do Komendanta Głównego Straży Granicznej, ale złożenie zażalenia nie wstrzymuje jego wykonania.

MSZ i MON stworzyły listy osób w Kabulu, które mogą zostać przez nas przyjęte

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych