zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Bez przełomu po rozmowach unijnych ministrów w sprawie sankcji wobec Białorusi

16:14, 21.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Ministrom spraw zagranicznych państw UE nie udało się w poniedziałek przełamać impasu w sprawie sankcji wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, odpowiedzialnych za represje i fałszerstwa wyborcze – wynika z informacji PAP ze źródeł unijnych.


Podziel się:   Więcej

— Nie podjęto żadnej decyzji – powiedział zastrzegając sobie anonimowość urzędnik unijny. Ministrowie przed posiedzeniem Rady ds. Zagranicznych spotkali się w Brukseli z kandydatką opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłaną Cichanouską, która prosiła ich o wsparcie.

Na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego opozycjonistka pokazywała zdjęcia osób poddawanych represjom, czy torturom wskakując, że ma listę osób, które są odpowiedzialne za tego typu działania. Apelowała też o objęcie ich restrykcjami wskazując, że teraz przedstawiciele reżimu mogą swobodnie podróżować do krajów europejskich.

Cichanouska apeluje w PE o międzynarodową koalicję, by negocjować z Łukaszenką
 
 
 
...
 
Opór Cypru w sprawie restrykcji

Jednak ministrom nie udało się przezwyciężyć oporu Cypru w sprawie restrykcji. Nikozja domaga się sankcji wobec Turcji z powodu nielegalnych wierceń prowadzonych przez ten kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego.

– Nasza reakcja na łamanie suwerenności i praw krajów członkowskich, na jakiekolwiek łamanie podstawowych wartości i zasad, nie może odbywać się na zasadzie wybierania jak z menu. (Nasza reakcja – PAP) musi być konsekwentna – argumentował w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Cypru Nikos Kristodulidis.

O decyzję w sprawie restrykcji apelował przed posiedzeniem minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius. – Mam nadzieję, że nasi koledzy nie będą robić z UE zakładnika, bo naprawdę nadszedł czas, by działać – mówił polityk.

Według nieoficjalnych informacji na przygotowanej liście sankcyjnej jest około 40 nazwisk przedstawicieli władz Białorusi. W czwartek Parlament Europejski wezwał UE do przyjęcia sankcji, w tym wobec prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Sassoli: PE odrzuca wyniki ostatnich wyborów i będzie nadal wspierał Białorusinów

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
24-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych