zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Bezpieczeństwo i gospodarka. Prezydent z wizytą w Turcji

15:10, 24.05.2021;   autor: akune, msies;   źródło: PAP,, Twitter

Od ceremonii oficjalnego powitania przed pałacem prezydenckim w Ankarze rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Turcji, Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana. Mają oni rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i gospodarce; dojdzie też do podpisania umów dwustronnych, w tym na zakup dronów.


Podziel się:   Więcej

Podczas wizyty w Turcji Andrzejowi Dudzie będą towarzyszyli m.in. ministrowie: kultury i dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński oraz obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Na poniedziałek zaplanowano rozmowy polityczne prezydentów Dudy i Erdogana oraz obu delegacji.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że będą one dotyczyły kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli.

– Pozycja Polski i Turcja w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu – podkreślił. Prezydencki minister zaznaczył, że rozmowy będą też dotyczyły potencjalnej współpracy trójstronnej w zakresie bezpieczeństwa w trilogu: Polska – Rumunia – Turcja oraz Polska – Ukraina – Turcja.


Para prezydencka z wizytą w Turcji
– Z naszego punktu widzenia szczególnie istotna jest kwestia bezpieczeństwa południowej części wschodniej flanki NATO, czyli regionu Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego – zaznaczył Szczerski.

Tematem rozmów prezydentów będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka Rosji, relacje transatlantyckie, a także współpraca Unii Europejskiej z Turcją, przede wszystkim w zakresie polityki migracyjnej, ale też w zakresie współpracy gospodarczej. W rozmowach obu przywódców pojawi się również kwestia sytuacji na południu Kaukazu – dodał minister.
Rozmowy będą dotyczyły też współpracy banków centralnych Polski i Turcji, współpracy sektorów motoryzacyjnych oraz handlu – powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że ważnym elementem kontaktów polsko-tureckich jest też edukacja. –W Polsce przebywa ponad dwa tysiące tureckich studentów w ramach unijnego programu Erasmus. Polska jest jednym z pierwszorzędnych kierunków wyjazdów tureckich studentów w ramach Erasmusa do Unii Europejskiej – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Duda i Erdogan omówią też sprawy związane z turystyką. – Mamy więc bardzo duży obszar rozmów politycznych i gospodarczych między Polską a Turcją – zaznaczył prezydencki minister.
Jak poinformował, podczas wizyty prezydenta dojdzie do podpisania umów dwustronnych, m.in. dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej w tym w sektorze rolnictwa oraz sportu i turystyki.

Tematem rozmów będzie też współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Podpisanie dokumentów o współpracy


Podczas wizyty spodziewane jest także podpisanie dokumentów o współpracy związanej z bezzałogowymi statkami powietrznymi dla wojska. Zdjęcie modelu drona średniego zasięgu Bayraktar TB2 szef MON umieścił przed kilku dniami na Twitterze.

Zakup systemów bezzałogowych statków powietrznych rozpoznawczych i bojowych o różnych wielkościach, zasięgach i udźwigach przewidują od lat plany modernizacji technicznej wojska. Jeden z nich – Gryf – zakłada wprowadzenie bezzałogowych statków powietrznych zapewniających rozpoznanie na poziomie dywizji.

W listopadzie ub. r. MON informowało o rozpoczęciu negocjacji z potencjalnymi dostawcami systemów taktycznych średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia nie tylko środków rozpoznania, ale i uzbrojenia.
Również w poniedziałek prezydent weźmie udział w prezentacji Archiwum i Biblioteki dyplomaty Michała Sokolnickiego, a także złoży wieniec w Mauzoleum Kemala Ataturka, twórcy i pierwszego prezydenta współczesnego państwa tureckiego.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych