zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Bezpieczeństwo i wyzwania stojące przed UE tematami spotkania Grupy Arraiolos

14:24, 05.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Bezpieczeństwo i wyzwania stojące przed UE będą głównymi tematami spotkania prezydentów państw Grupy Arraiolos na Malcie - podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Zapowiedział, że polski przywódca będzie przekonywał do większej pomocy Ukrainie.


Podziel się:   Więcej

W środę prezydent Andrzej Duda rozpocznie dwudniową wizytę na Malcie, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił w rozmowie z dziennikarzami przed wylotem, że spotkanie Grupy Arraiolos poświęcone będzie najbardziej palącym tematom, takim jak: bezpieczeństwo wschodniej i południowej flanki, polityka spójności UE i najnowsze wyzwania stojące przed Wspólnotą.

– Będzie dużo możliwości rozmów kuluarowych i przekonywania naszych zachodnich partnerów do tego, jak ważna dla nas jest sprawa bezpieczeństwa na wschodzie, jak ważna jest pomoc dla Ukrainy, jak bardzo ważna jest jedność UE wobec tego kryzysu – powiedział minister.

Wskazywał, że prezydent w każdej rozmowie z liderami państw Europy Zachodniej mówi o konieczności większego zaangażowania w pomoc dla Ukrainy. – To jest nasz komunikat, który jest przedstawiany naszym partnerom od samego początku rosyjskiej inwazji. Bardzo się cieszymy, że tak wielu partnerów reaguje pozytywnie na ten komunikat – dodał.


Prezydent: Moją wielką ambicją jest wejście Polski do G20
 
 
 
...
 
W programie wizyty polskiego prezydenta na Malcie zaplanowano również dwa spotkanie bilateralne. W środę wieczorem w Vallettcie Andrzej Duda spotka się z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą, z kolei w czwartek rano – z prezydentem Niemiec Frankiem–Walterem Steinmeierem. Kumoch mówił, że będzie to ważne i oczekiwane spotkanie. Nie wykluczył, że poruszony zostanie na nim temat reparacji wojennych, których Polska domaga się od Niemiec.

W tym kontekście prezydencki minister został zapytany o wtorkowe oświadczenie szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock, według której kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta.

– Temat reparacji nie jest tematem zamkniętym. Jest to jednostronna deklaracja. Prezydent Duda zawsze mówił, że jeżeli zostanie wyrządzona szkoda, to ta szkoda musi być naprawiona. To zarówno zasada prawa, jak i zasada elementarnej ludzkiej moralności – dodał.


Soloch: Agresja na Ukrainę była możliwa, bo zła była polityka Zachodu wobec Rosji

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych