zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Biejat: Projekt Lewicy pozwala Warszawie na odmowę zwrotu budynków przy wykorzystaniu „małej ustawy reprywatyzacyjnej”

18:16, 16.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Złożony w Sejmie projekt Lewicy pozwala miastu stołecznemu Warszawie na odmowę zwrotów budynków mieszkalnych przy wykorzystaniu przepisów tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej – powiedziała przedstawicielka wnioskodawców, wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat.


Podziel się:   Więcej

We wtorek na stronach sejmowych został opublikowany złożony przez posłów Lewicy projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Dotyczy on częściowego uregulowania spraw zwrotów związanych z roszczeniami przedwojennych właścicieli, którzy utracili własność na rzecz państwa w wyniku wywłaszczenia na mocy dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy tzw. „Dekretu Bieruta”.

Biejat zaznaczyła, że nie jest to jeszcze projekt ustawy reprywatyzacyjnej. – To jest drobne rozwiązanie, które pozwala chronić warszawskich lokatorów i budżet samorządu – podkreśliła.

– Ma on na celu doraźne rozwiązanie służące problemowi warszawskiemu, bo miasto stołeczne Warszawa się tłumaczy, że musi zacząć wydawać w naturze budynki i musi odmawiać wypłacania odszkodowań lokatorom, bo musi chronić budżet miasta, bo nie stać ich na wypłacanie rekompensat – powiedziała Biejat.

Posłowie opozycji: Projekt ustawy reprywatyzacyjnej „na potrzeby wyborów”
Projekt Lewicy – dodała – „pozwala Warszawie na odmowę zwrotów budynków mieszkalnych, wykorzystując przepisy »małej ustawy reprywatyzacyjnej«”. Biejat wyjaśniła, że propozycja Lewicy dopisuje cele mieszkaniowe do katalogu celów publicznych. – A „mała ustawa reprywatyzacyjna” odnosi się właśnie do tych celów publicznych. Wtedy można odmówić zwrotu – powiedziała Biejat.

Dodała, że projektowana nowelizacja „znacząco ogranicza też wysokość odszkodowania jakie miasto musi płacić za odmowę zwrotów, uwzględniając uwarunkowania historyczne”.

Biejat przypomniała, że w poniedziałek Lewica przedstawiła założenia swojego projektu ustawy reprywatyzacyjnej, który będzie poddany konsultacjom, a w lipcu powinien być gotowy. Zakłada ona m.in. że całkowite wygaśnięcie roszczeń reprywatyzacyjnych za symboliczną rekompensatą dla spadkobierców oryginalnych właścicieli, koniec zwrotów nieruchomości w naturze, koniec handlu roszczeniami, rozwiązanie problemu reprywatyzacji zarówno w Warszawie jak i w innym polskich miastach oraz społeczną kontrolę wygaszenia roszczeń reprywatyzacyjnych.

W Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych złożył już klub PiS. Chodzi m.in. o usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Zgodnie z nowelą ustawy, środki na wypłatę odszkodowań dla lokatorów zostaną przeniesione do rządowego Funduszu Reprywatyzacji, który wypłaci należne świadczenia; m.st. Warszawa straci prawo do kwestionowania decyzji o przyznaniu odszkodowań – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Projekt noweli dot. usuwania skutków reprywatyzacji złożony w Sejmie

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych