zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Bielan: Kontynuacja dobrej współpracy pomiędzy Morawieckim a Meloni może zmienić układ sił w Brukseli

12:22, 26.09.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Kontynuowanie dotychczasowej dobrej współpracy pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a liderką Fratelli d'Italia Giorgią Meloni może zmienić układ sił w Brukseli - ocenił w poniedziałek w Studiu PAP europoseł PiS Adam Bielan.


Podziel się:   Więcej

Włoski blok centroprawicy na czele z Fratelli d'Italia (Bracia Włosi) Giorgii Meloni otrzymał około 43 procent głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych, a centrolewica 26 procent - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji podaje w poniedziałek przed południem agencja Ansa. Fratelli d'Italia otrzymało około 24-25 procent głosów. Ich sojusznicy, Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego wywalczyły po około 8-9 procent głosów.

Europoseł PiS Adam Bielan, komentując te wyniki w poniedziałek w rozmowie z PAP.PL, ocenił, że „oznacza to kolosalne zmiany wewnątrz UE”.

Dodał, że kontynuowanie dotychczasowej dobrej współpracy pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a liderką Braci Włochów, przewodniczącą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (do EPR należy PiS) Giorgią Meloni „może zmienić układ sił w Brukseli”. - Nie ukrywamy, że na to jako Zjednoczona Prawica mocno liczymy - dodał.

- Włochy to nie jest jeden z 27 krajów, to jest kraj, który jest trzecim co do wielkości po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. To jest trzecia co do wielkości gospodarka (...) Tego kraju nie można posadzić na oślej ławce, tak jak próbowano posadzić Węgry czy Polskę - powiedział.

Saryusz-Wolski: Środki z KPO dla Polski mogą być nadal blokowane
Bielan ocenił, że o ile można było marginalizować w UE Węgry czy Polskę, to „nie ma możliwości, aby w ten sposób, mówiąc potocznie, próbować autować Włochy”. Dodał, że jego zdaniem kraje z Europy Środkowo-Wschodniej są taktowane przez Brukselę „mocno protekcjonalnie”.

Europoseł PiS skomentował także słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na temat wyborów we Włoszech.

W czwartek szefowa KE Ursula Von der Leyen podczas debaty na uniwersytecie Princeton została zapytana o wybory parlamentarne we Włoszech w kontekście tego, że wśród kandydatów są politycy „bliscy” Władimira Putina. - Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier - odpowiedziała szefowa KE, cytowana przez agencję Ansa.
Dodała także: „Moje podejście jest takie, że pracujemy z każdym demokratycznym rządem, gotowym pracować z nami”.

Tymczasem zdaniem Bielana von der Leyen „popełniła mocne faux pas, (...) próbując ingerować w proces wyborczy, ogłaszając z USA, że jeżeli nowy rząd będzie szedł w złym kierunku, to może być ukarany sankcjami”.

KE: Polski KPO zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych