zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Błaszczak na pytanie o ochronę infrastruktury krytycznej: Polska jest bezpieczna

16:37, 29.09.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Rząd PiS naprawił błędy koalicji PO-PSL, Polska jest bezpieczna – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, zarzucając poprzednim rządom „zdradę stanu”.


Podziel się:   Więcej

Błaszczak odniósł się w czwartek w sejmowej debacie nad wstrzymaniem wydawania wiz dla Rosjan do wystąpienia Pawła Zalewskiego (Polska 2050), który pytał o ochronę infrastruktury krytycznej, takiej jak gazociąg Baltic Pipe.

– Sabotaż na Nord Stream w dniu otwarcia Baltic Pipe stworzył pytanie o zdolność ochrony tej ważnej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji – powiedział Zalewski. Według niego „cały system ochrony infrastruktury krytycznej został zdemolowany”.

„Przez siedem lat nie wzmocniliście go, nie doprowadziliście do zgodności z wymaganiami współczesnego świata” – dodał. Stwierdził, że MSWiA, któremu projekt ustawy o ochronie ludności powietrza sprawy obrony cywilnej, „nie ma żadnych doświadczeń i żadnych kompetencji w tym zakresie”. – Mieliście uzbroić Polskę, tymczasem obnażyliście ją wobec jej wrogów – powiedział Zalewski.

W sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa państwa rząd PiS naprawił wszystkie błędy, które popełniała koalicja PO-PSL – odpowiadał Błaszczak. Powtórzył zarzut likwidacji jednostek wojskowych „szczególnie na wschód od Wisły”.

– Zapraszaliście agresora do tego, żeby wszedł do Polski. To była zdrada stanu – powiedział wicepremier. Ponownie oświadczył, że wojsko jest rozbudowywane liczebnie i uzbrajane. – Dzięki temu Polska jest bezpieczna – zapewnił.


Premier o otwarciu Baltic Pipe: Wielki dzień nie tylko dla Polski, ale całej Europy
We wtorek w podszczecińskim Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono przesył gazu Baltic Pipe.


Premier: Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu
Od poniedziałku doszło do kilku uszkodzeń gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Przesył NS 1 wstrzymała Rosja, NS 2 został ukończony, ale nie został uruchomiony.

Według stacji sejsmologicznych w Danii, Niemczech, Polsce i Szwecji na obszarach, gdzie stwierdzono uszkodzenia gazociągów, zarejestrowano wstrząsy charakterystyczne dla wybuchów, a nie wstrząsy sejsmiczne.

Przewodniczący sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych Marek Suski (PiS) zapewnił w czwartek w RMF, że został wdrożony plan ochrony polskiej infrastruktury krytycznej.


Wyciek gazu do Bałtyku, to coś bardzo „niepokojącego”, „prawdopodobnie akt sabotażu”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych