zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Błaszczak: Najważniejsze jest odstraszanie, udowadnianie, że NATO poważnie traktuje groźby Rosji

09:07, 24.06.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Najważniejsze jest odstraszanie, udowadnianie, że NATO jest spójne i poważnie traktuje groźby Rosji - mówił w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Według niego konieczna jest stała rozbudowa własnych zdolności obronnych, bo „pomaga się silnym, a nie słabym”.


Podziel się:   Więcej

- Najważniejsze jest odstraszanie, udowadnianie, że Sojusz Północnoatlantycki jest spójny, że poważnie traktuje groźby Rosji - powiedział szef MON, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o oczekiwania Polski w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie w przyszłym tygodniu.

Błaszczak wskazywał także na konieczność kontynuowania rozbudowy własnych zdolności obronnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy „Rosja odtwarza swoje imperium zła, które zostało pokonane przez wolny świat, a na naszych oczach jest właśnie odtwarzane”. „Nie możemy się na to godzić; najlepszą metodą na to, aby pokazać nasz brak zgody jest budowanie naszych sił zbrojnych, to znaczy sił zbrojnych Sojuszu Północnoatlantyckiego” - oświadczył.

Według wicepremiera, w razie zagrożenia „wsparcie nadejdzie”, jednak - jak zauważył - „pomaga się silnym, a nie słabym”, czego przykładem jest jego zdaniem przebieg wojny na Ukrainie i wspieranie Ukraińców. Mówiąc o wzmacnianiu NATO i bezpieczeństwa Polski, Błaszczak przypomniał też o „formowaniu misji na terenie naszego kraju, stacjonowaniu tu żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich, czy chorwackich”. Za ważne uznał również „budowanie zdolności obronnych poszczególnych wojsk, a także interopercyjność, czyli wspólne ćwiczenia wojsk, aby pokazać Rosji, że atak na państwa NATO się nie opłaci”.

Błaszczak: Uzgodniliśmy plan finansowy Funduszu wsparcia sił zbrojnych
Pytany o zwiększoną, stałą obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce, wicepremier odparł, że „cały system bezpieczeństwa tworzony przez NATO polega na tym, że poszczególne państwa wzmacniają swoje siły zbrojne”.

W tym kontekście zwrócił uwagę na zmianę stategii obrony kraju oraz przygotowania do tego, aby „nie oddać nawet skrawka polskiej ziemi”. Jak zauważył, wciąż można spotkać „teorie” byłych, a teraz emerytowanych dowódców, którzy mówili, że „ustawianie wojsk na granicy jest niewłaściwe”. - To oznacza wpuszczenie agresora do Polski. I to jest kardynalny błąd, to jest więcej niż błąd, to jest wręcz działanie na szkodę naszego kraju. Bo widzimy, co wydarzyło się np. w Buczy, na terytorium Ukrainy okupowanej przez Rosję. Tam dochodziło do zbrodni wojennych - podkreślił.

Szef MON: Polska potrzebuje licznego, dobrze wyposażonego i nowoczesnego wojska

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych